Abhazija pokrenula vojnu operaciju protiv gruzijskih snaga

Slika nije dostupna
Ruske oružane snage su se povukle iz gruzijskog grada Senakija, na zapadu zemlje, objavilo rusko ministarstvo obrane i prenijele su ruske agencije, a Gruzija je potvrdila tu informaciju, kao i da je u tome gradu uništena njezina vojna baza.

Ruska vojska se povukla iz grada budući da je s odlaskom gruzijskog pješaštva koje je tu bilo stacionirano prestala opasnost od granatiranja gruzijske proruske republike Abhazije iz smjera Senakija, izjavio je predstavnik ministarstva.

"Ruske snage su uništile vojnu bazu u Senakiju i napustile su je", rekao je pak glasnogovornik gruzijskog ministarstva unutarnjih poslova Šota Utiašvili. Ruske snage su nešto ranije bile izvijestile da su se razmjestile sve do Senakija kako bi spriječile gruzijsko granatiranje Južne Osetije.

Senaki se nalazi oko 150 km daleko od Južne Osetije, druge separatističke gruzijske pokrajine, koja je u središtu sukoba između Gruzijaca i Rusa, i pedesetak kilometara od Abhazije. Gruzijski predsjednik Mihail Saakašvili izjavio je nešto ranije da je ruska vojska zauzela "glavninu" Gruzije, pozivajući na mir i ocijenivši da prijestolnica Tbilisi zasad nije ugrožena.

Nikakve informacije nisu procurile o broju ruskih vojnika koji su ušli u Gruziju. Rusija je zanijekala da je zauzela Gori, nadomak Južne Osetije, kao što tvrde gruzijske vlasti.

Abhazija pokrenula vojnu operaciju

Snage Abhazije pokrenule su vojnu operaciju kako bi potisnule gruzijske snage iz klanca Kodori, izvijestila je agencija Interfax pozivajući se na jednog dužnosnika ministarstva obrane Abhazije.

Ruska informativna mreža tv Vesti 24 izvijestila je o intenzivnoj pucnjavi u klancu Kodori i bombardiranjima koje izvodi zrakoplovstvo Abhazije.

Gruzija je u ponedjeljak navela da je "odbila sve napade" u tom području. Abhazi su u ponedjeljak tvrdili da su "u potpunosti blokirali" gruzijske vojnike.

Bush: Rusija želi srušiti gruzijsku vladu 

Američki predsjednik George Bush zatražio je od Rusije da prekine vojno djelovanje u Gruziji i rekao kako se čini da Moskva pokušava svrgnuti vladu gruzijskoga predsjednika Mihaila Saakašvilija.

Bush je upozorio da bi "dramatična i okrutna eskalacija" sukoba mogla ugroziti odnose Rusije sa Zapadom. 

"Rusija je napala suverenu susjednu državu i ugrožava demokratski izabranu vladu. To je neprihvatljivo u 21. stoljeću", rekao je američki predsjednik novinarima u Bijeloj kući i dodao kako se čini da Moskva pokušava srušiti gruzijsku vladu.

"Čini se da su u tijeku akcije kojima je cilj svrgnuti legitimno izabranu (gruzijsku) vladu", rekao je Bush.
"To ugrožava odnose s SAD-om i Europom", dodao je Bush, koji se nedavno vratio iz Kine, u dosad najoštrijem upozorenju Moskvi otkako je počeo sukob između Gruzije i Rusije.

"To je proturječno ruskim tvrdnjama da im je cilj jedino obnoviti status quo" koji je postojao u Južnoj Osetiji 6. kolovoza, odnosno prije sukoba.

Američki je predsjednik razgovarao o sukobu s ruskim premijerom Vladimirom Putinom koji se također nalazio u Pekingu na otvaranju Olimpijskih igara te telefonom s ruskim predsjednikom Medvedevim.

"Ima naznaka da bi ruske snage uskoro mogle bombardirati civilnu zračnu luku gruzijskoga glavnoga grada, a ako je to točno, došlo bi do velike eskalacije sukoba u Gruziji", optužio je ruski predsjednik.

"Ruska vlada mora promijeniti svoju politiku i prihvatiti mirovnu ponudu kao prvi korak prema rješenju sukoba", zatražio je američki predsjednik.

Ponavljajući kako ruski postupci "štete ugledu Rusije u svijetu" i "ugrožavaju odnose sa SAD-om i Europom", Bush je istaknuo kako je došlo vrijeme da "Rusija održi obećanje i prekine krizu". 

UN: Rusija odbacila nacrt rezolucije i želi sudjelovati u sastavljanju novog 

Rusija je odbacila nacrt rezolucije koji su pripremili zapadni 
diplomati u UN-u, a u kojemu se traži "trenutačni prekid vatre" u Gruziji, tvrdeći kako je nacrt "preuranjen" i ne uzima u obzir zahtjeve Moskve.

Vijeće sigurnosti ponovno se sastalo u New Yorku iza zatvorenih vrata kako bi saslušalo izvješće zamjenika glavnoga tajnika UN-a zaduženog za mirovne operacije Edmonda Muleta o sukobu između Gruzije i Rusije te kako bi raspravljalo o nacrtu rezolucije koji su pripremili američki i europski stručnjaci u UN-u.

Taj se nacrt temeljio na mirovnom planu u tri točke koji je francuski ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner u ponedjeljak predstavio sukobljenim stranama u Gruziji i Moskvi.

Francuski plan poziva na "trenutačni prekid sukoba, poštovanje suverenosti i teritorijalne cjelovitosti Gruzije te na uspostavu situacije koja je postojala prije" nego što je Gruzija prošloga tjedna poslala svoje vojnike u Južnu Osetiju koju podupire Moskva.

Ruski veleposlanik u UN-u Vitalij Čurkin rekao je da Rusija neće glasovati u Vijeću sigurnosti za taj nacrt rezolucije.

"Nadamo se da ćemo sudjelovati u sastavljanju novog nacrta rezolucije jer je ovaj, nažalost, sastavljen bez nas", objasnio je Čurkin novinarima nakon sastanka Vijeća sigurnosti.

"Taj je tekst predstavljen preuranjeno i u njemu nedostaju neki elementi: ne spominje se gruzijska agresija", nastavio je Čurkin. "Mi tražimo da se Gruzijci povuku iz Južne Osetije te da Tbilisi ne primjenjuje silu u Južnoj Osetiji i Abhaziji", dodao je.

Američki predstavnik u UN-u Zalman Khalilzad rekao je da mu je njegov ruski kolega potvrdio da Moskva ne namjerava svrgnuti gruzijskoga predsjednika Mihaila Saakašvilija, što je u svojem govoru u utorak rekao američki predsjednik George Bush. Čurkin je potvrdio da "svrgavanje gruzijskoga predsjednika nije cilj Ruske Federacije", rekao je Khalilzad.

Usto, Čurkin je naglasio da je SAD "zainteresiran za očuvanje dobrih odnosa s Rusijom jednako kao što je Rusija zainteresirana za očuvanje dobrih odnosa sa SAD-om". 

Gruzija želi da UN-ove mirovne snage zaustave sukob 

Gruzija poziva UN-ove mirovne snage da interveniraju i zaustave sukob s Rusijom, rekao je gruzijski diplomat.

"Izjave i izrazi dobrih namjera nisu bili uspješni. Potrebna nam je vrlo snažna akcija", rekao je Giorgi Badridze iz gruzijskoga veleposlanstva u Londonu.

"Potrebni su nam vojnici na terenu", rekao je Badridze. "Neka to budu UN-ove međunarodne snage, u idealnom slučaju snage EU-a."

Rusija bi, kao stalna članica Vijeća sigurnosti, imala mogućnost veta na takav potez. 

Badridze je rekao da bi mirovne snage morale biti razmještene na granici između Rusije i Gruzije. "Ruske snage moraju biti izbačene iz Gruzije, s cijeloga njezinog teritorija", rekao je. 

Povezane teme