Ruske snage povukle se prema Goriju

Slika nije dostupna
Ruske snage povukle su se u subotu iz područja 45 kilometara udaljenog od gruzijskog glavnog grada Tbilisija, a strani vojni promatrač kazao je kako se čini da je u tijeku povlačenje iz dijela Gruzije.

Desetak oklopnih transportera i oko 200 ruskih vojnika ušlo je u petak u područje Igoetija, na glavnoj autocesti prema Tbilisiju.


To je bio najdublji proboj u samu Gruziju otkako je Rusija prošli tjedan istjerala gruzijske snage iz Južne Osetije.


Izvjestitelj Reutersa rekao je da su se Rusi u subotu poslijepodne povukli iz Igoetija prema Goriju, gradu u blizini Južne Osetije koji drže ruske snage.


Gruzijska policija i vojska nalaze se sada u tom području.


Izvjestitelj je vidio dva mala ruska nadzorna položaja na cesti prema Goriju.


"Mi smo shvatili da je mirovni sporazum potpisan i da se ruske snage počinju povlačiti. Ali diljem područja razbacano je mnogo postrojbi", rekao je strani vojni promatrač koji je želio ostati neimenovan.


"Ja mislim da će proces potrajati neko vrijeme", dodao je.


Ruske snage promijenile su položaje u nekoliko područja zapadne i središnje Gruzije otkako su istjerale gruzijske snage iz Južne Osetije. Ruska vojska objavila je da osigurava vojne lokacije i napuštena skladišta oružja.


Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je ranije u subotu da će Rusija povući svoje snage iz zone sukoba kada se uvedu dodatne sigurnosne mjere.

Ruske postrojbe mogu patrolirati nekoliko km od Južne Osetije 

Ruske mirovne snage mogu vršiti ophodnje nekoliko kilometara od Južne Osetije na gruzijskom terenu, prema pismu francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja gruzijskom kolegi Mihailu Saakašviliju u kojem mu objašnjava sporazum o primirju.


Jedan neimenovani visoki gruzijski dužnosnik pokazao je original tog pisma novinarima agencije France presse.


Mirovne snage će moći ući nekoliko kilometara od administrativne granice između Južne Osetije i ostatka Gruzije, što ne uključuje gradove, posebice ne Gori, piše u tom dokumentu kojeg je 14. kolovoza potpisao francuski predsjednik.


Te su mjere u obliku ophodnji ruskih mirovnih snaha, dok će se ostale ruske snage povući s položaja od prije početka neprijateljstava.


Prema američkim diplomatima koji su govorili u okviru posjeta američke državne tajnice Condoleezze Rice Tbilisiju u petak, formula od nekoliko kilometara će biti zamijenjena preciznijim izrazom.


Pismo upućeno Saakašviliju objašnjava petu točku rusko-gruzijskog primirja koje je dogovorio francuski predsjednik, koja predviđa dodatne sigurnosne mjere pod ruskom kontrolom, sve dok ne bude organiziran međunarodni mirovni mehanizam.


Čini se da Rusija ignorira tu točku jer su novinari agencije France presse primijetili ruske tenkove i oklopna kola na raznim točkama gruzijskog teritorija, npr. tridesetak km od Tbilisija i blizu Gorija, koji je od ponedjeljka odsječen od ostatka Gruzije.


Ruski vojnici su upali i u nekoliko gradova blizu Abhazije.

Povezane teme