Nakon što je iz Službe za poslove sa strancima BiH službeno potvrđeno kako je vođi "Noćnih vukova" Aleksandru Zaldostanovu, zvanom Kirurg, i šefu ogranka te organizacije u Srbiji Saši Saviću zabranjen ulazak u BiH jer su proglašeni opasnima za nacionalnu sigurnost, iz ruskog su se veleposlanstva u Sarajevu očitovali izjavom u kojoj tvrde kako se pohod ruskih bajkera, poznatih po sudjelovanju u paravojnim operacijama okupacije Krima, "lažno pokušava predstaviti kao prijetnja sigurnosti".
Nekoliko desetaka pripadnika "Noćnih vukova" za idući je tjedan najavilo pohod, pod nazivom "Ruski Balkan", po Srbiji i BiH, odnosno isključivo teritoriju entiteta Republika Srpska.
Ruski su se bajkeri, uz ostalo, u Banjoj Luci trebali sastati s predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, a on je planirao tom prigodom Zaldostanovu uručiti odličje "za širenje pravoslavlja".
Dodikova tehnika zastrašivanja u vrijeme izbora
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić ranije ovog tjedna upozorio je kako Dodik pripadnike "Noćnih vukova" planira dovesti u BiH i u listopadu, u vrijeme provedbe općih izbora. Ministar Mektić tvrdi kako Dodik time zapravo pokušava zastrašiti svoje političke protivnike, kako je to radio 2014. kada je također uoči izbora u Banju Luku doveo 120 Kozaka, koji su bili smješteni u objektima MUP-a RS s planom izazivanja sukoba ako Dodikova stranka ne bi ostvarila planirane izborne rezultate.
Ruske su vlasti, međutim, ministru sigurnosti BiH u izjavi iz veleposlanstva poručili kako ne govori istinu. "Nažalost, u ovu neutemeljenu kampanju uključena su i tijela vlasti BiH, čija je glavna zadaća jačanje sigurnosti, a ne njezino potkopavanje. Ističemo da nije podnesen nikakav vjerodostojan dokaz za neutemeljene optužbe na račun društvenih organizacija koje su registrirane u Rusiji", stoji u ruskom priopćenju.
Pohod "Noćnih vukova" u njihovoj je interpretaciji opisan kao "kulturno-patriotski izlet", odnosno hodočašće sa zaustavljanjima kod pravoslavnih manastira, crkava te kulturno-povijesnih znamenitosti u Srbiji i Republici Srpskoj.
Ruski diplomati u BiH optužili su ministra Mektića za "neodgovorno djelovanje", dodajući kako je on zapravo taj koji predstavlja prijetnju sigurnosti, miru i stabilnosti.
Na crnoj listi zbog povezanosti s agresijom na Ukrajinu
Naveli su uz to da bi, uz Ruse, u balkanskom bi pohodu "Noćnih vukova" trebali sudjelovati i državljani BiH, Srbije, Bugarske, Mekedonije i Crne Gore te da u njihovom djelovanju nema ničega spornog, jer su "Noćni vukovi" "apsolutno legitimna društvena i patriotska organizacija" predstavljena u mnogim zemljama Europe.
No "Noćni vukovi" su još od 2014. na crnoj listi američkog Ministarstva financija i to zbog jasne povezanosti s ruskom agresijom na Ukrajinu i nelegalnom aneksijom Krima.
Ministarstvo financija SAD je svojim državljanima zabranilo bilo kakav kontakt s pripadnicima "Noćnih vukova", a eventualnu imovinu članova te skupine u SAD je zamrznulo, navodeći da su "Noćni vukovi" u ožujku 2014. provodili zastrašivanje i kriminalne aktivnosti u Ukrajini. Tamo su oteli dužnosnika ukrajinske granične policije, a u bliskoj vezi s ruskim posebnim službama provodili su novačenje za separatistčke snage u Donjecku i Lugansku.
Kada su paravojne postrojbe pod ruskom kontrolom napale glavni stožer ukrajinske ratne mornarice u Sevastopolju upravo je vođa "Noćnih vukova" Zaldostanov koordinirao otimanje oružja ukrajinskim snagama.
Sa stajališta ruskog veleposlanstva u BiH to su pak nebitne činjenice, a tvrde kako su SAD sankcionirale "Noćne vukove" i samog Zaldostanova "polazeći od umjetnih razloga".
Za animozitet prema "Noćnim vukovima" ruska diplomacija nimalo diplomatski optužuje i "bolesne" medije u BiH, kako navodi "financirane iz dobro poznatih grantova", ustvrdivši da "samo bolesna i zlonamjerna mašta može povezati karakter putovanja i sastav sudionika s prijetnjama sigurnosti". (Hina)