Glasnogovornik ruskog premijera Vladimira Putina potvrdio je da je Rusija pristala na razmještaj promatračke misije, u kojoj će biti predstavnici Europske komisije, Rusije i Ukrajine, koja će osigurati nesmetan protok ruskog plina preko Ukrajine do europskih zemalja.
'Jučer navečer su premijer Putin i češki premijer Mirek Topolanek razgovarali telefonom i usuglasili potrebu razmještanja promatrača', izjavio je glasnogovornik ruske vlade u petak.
Diplomati u Pragu, koji u ovom polugodištu predsjeda Europskom unijom, izjavili su kako će promatrači u Kijev krenuti već danas i potom biti razmješteni na mjernim postajama ukrajinskog plinovoda. 'Time bi ruski plin trebao ponovo početi stizati do europskih potrošača', objavila je Europska unija.
Napredak u pregovorima, koji su jučer u Bruxellesu gotovo cijeli dan bili bez pomaka, dogodio se nakon telefonskih razgovora Putina, Topolaneka i njemačke kancelarke Angele Merkel.
Plinskim sporom pogođeno 18 zemalja
Ruski su dužnosnici upozorili da će, čak i kada promatrači budu na svojim mjestima, trebati sati, možda i dani, prije nego što plin preko Ukrajine počne stizati do potrošača.
Plin će vjerojatno biti isporučen samo europskim potrošačima jer bilateralni sporazum Moskve i Kijeva oko cijene plina i plaćanja starih dugova, koji je i izazvao cijeli spor, još nije postignut.
Putin je još jednom zatražio da Ukrajina za plin plaća tržišnu, a ne povlaštenu cijenu. "Kako bi dobila plin, Ukrajina mora doći u Moskvu i potpisati ugovor. A ono što dobije, mora i platiti. Naši ukrajinski partneri neće potpisati i neće platiti. I to je to", rekao je Putin stranim novinarima, objašnjavajući uzroke plinske krize.
Plinskim sporom Rusije i Ukrajine bilo je u većoj ili manjoj mjeri pogođeno 18 europskih zemalja. Najteža je situacija bila na Balkanu, gdje su neke zemlje u potpunosti ovisne o ruskom plinu. U Srbiji, BiH i Bugarskoj stotine tisuća ljudi ostale su bez grijanja, a zatvorene su i brojne tvornice.