Diplomati SAD-a, Velike Britanije, Francuske i Njemačke, koji podupiru Gruziju, rekli su da su "jako zabrinuti" zbog ruske odluke o jačanju veza s Abhazijom i Južnom Osetijom i izdali su zajedničku izjavu u srijedu navečer.
U izjavi koju je podijelio njemački veleposlanik pri UN-u, izražava se "duboka zabrinutost zbog uspostavljanja posebnih veza" između Rusije i dvije nepriznate republike, i "odlučno se osuđuju sve aktivnosti (u zoni gruzijsko-abhazijskog sukoba) koje bi mogle povećati rizik od porasta napetosti".
Na izvanrednoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a u srijedu navečer, čije je održavanje zatražila Gruzija zbog incidenta u kojem je srušena gruzijska bespilotna špijunska letjelica 20. travnja iznad Abhazije, a za koji Tbilisi optužuje Moskvu, nisu donesene nikakve odluke.
Ruski mediji su izvijestili da Gruzija tijekom rasprave nije uspjela uvjeriti Vijeće sigurnosti da je letjelicu srušio ruski borbeni zrakoplov.
Stalni predstavnik Rusije pri UN-u Vitalij Čurkin je izjavio da je na sjednici članicama Vijeća sigurnosti pojašnjena prošlotjedna odluka ruskog predsjednika Vladimira Putina o uspostavi tješnjih veza s vlastima u odcjepljenim republikama i pružanju pomoći tamošnjem stanovništvu.
Čurkin je članicama Vijeća sigurnosti rekao da se ta odluka isključivo temelji na potrebi da se pruži socijalno-ekonomska i humanitarna pomoć stanovništvu Abhazije i Južne Osetije, koje pretežno ima i rusko državljanstvo, što je u skladu s rezolucijom Vijeća sigurnosti 1808 od 15. travnja i međunarodnim pravom, "za razliku od odluka drugih zemalja u sličnim situacijama".
Ruski mediji navode da je Čurkin pritom mislio na jednostrano proglašenje neovisnosti Kosova i njegovo priznanje od strane nekih zemalja, čemu se Moskva snažno protivi.
Ministar vanjskih poslova Gruzije David Bakradze izrazio je veliku zahvalnost zemljama Zapada za potporu, rekavši novinarima u New Yorku izjavivši da izjava "četvorke" potvrđuje osnovanost zabrinutosti Tbilisija.