"Međunarodno tijelo moralo bi odgovoriti na pitanje gdje je bila postavljena granica 25. lipnja 1991. godine. Mi na primjer tvrdimo da je tekla po crti A, a Hrvati da je tekla po crti B. Suci će o tome morati odlučiti", rekao je Rupel u razgovoru za emisiju "Odmevi" RTV Slovenije.
Između slovenske i hrvatske vlade po njegovim se riječima nastavljaju razgovori, a Slovenija je spremna dati Hrvatskoj neke prijedloge koji se odnose na arbitražu i uvjete za nju.
Slovenske su političke stranke na sastanku s Janšom dale dobar temelj da Slovenija u rješavanju odnosa s Hrvatskom počne govoriti "jednim glasom" kada je riječ o njenim nacionalnim interesima, kaže Rupel.
Slovenski uvjeti za eventualnu arbitražu su da na granici bude važeće stanje od 25. lipnja 1991. godine, da ima nesmetan izlaz na otvoreno more, te da se uvaže "povijesne, geografske i druge" okolnosti u vezi s granicom, rekao je Rupel.
Premijer se sa strankama, dodao je slovenski ministar, dogovorio da je granično pitanje s Hrvatskom potrebno rješavati cjelovito na kopnu i na moru, odnosno na "svim problematičnim točkama".
Također je, rekao je Rupel, dogovoreno i formiranje strukovnog tima za ta pitanja, a neke odgovore već je dala Bijela knjiga o slovensko-hrvatskoj granici koju je lani objavilo ministarstvo vanjskih poslova.
Rupel je dodao da je riječ o početnim postupcima jer bi o arbitraži odlučivao parlament koji se mora složiti s institucijom koja će arbitrirati i o uvjetima za arbitražu.
Upitan je li moguće govoriti o arbitraži, ako se za nju postavljaju uvjeti i govori o "pravednoj granici", pri čemu ga je novinarka upozorila na izjavu oporbenog prvaka Boruta Pahora da bi Slovenija mogla pristati na arbitražu Međunarodnog suda pravde (ICJ) u Den Haagu ako ono u rješavanju graničnog spora s Hrvatskom bude uvažavalo i
"načelo pravednosti", a ne samo međunarodno pravo, Rupel je rekao da je svjestan da neka država u sporu ne može utjecati na međunarodni sud, ali da se Hrvatska i Slovenija mogu dogovoriti o postupku pred tim sudom.
"Najprije smo postigli sporazum Drnovšek-Račan koji je Hrvatska odbila, Slovenija je ponudila i posredovanje Suda OESS-a za mirenje pod vodstvom Roberta Badintera. Teško vjerujem da bi Hrvatska mogla bez problema odbiti treću ponudu. Ako prijedlog dobro pripremimo, dat
ćemo Hrvatskoj ponudu koju neće moći odbiti" rekao je Rupel.