"Australija, kao i većina zemalja priznaje suverenitet Kine na Tibetu, ali mislimo da mora priznati kako tu postoje poveći problemi s ljudskim pravima", kazao je.
"Sadašnje stanje u Tibetu zabrinjava sve Australce. Priznajemo da obje strane trebaju izbjegavati šutnju i pronaći rješenje putem dijaloga", dodao je Rudd.
Australski premijer ipak se usprotivio bojkotu Olimpijskih igara u Pekingu u vrijeme dok pronošenje olimpijske baklje zapadnim zemljama protječe uz prosvjede, ali i incidente kao proteklih dana u Londonu i Parizu.
U utorak navečer održan je miran prosvjed tijekom prolaska olimpijske baklje u San Franciscu, a predvodili su ga glumac Richard Gere i južnoafrički Nobelovac, nadbiskup Desmond Tutu.
"Olimpijske igre važne su za stalno otvaranje Kine svijetu", rekao je Rudd, inače sinolog, u govoru na kineskom jeziku.
Kevin Rudd je prvi visoki dužnosnik sa Zapada koji je posjetio Kinu nakon tibetske krize sredinom ožujka, o kojoj će, kako je najavio, razgovarati s kineskim sugovornicima.
"Želimo da 2008. bude godina sklada i svečanosti, a ne sukoba i svađa", nadometnuo je.
Tibetski čelnici u egzilu tvrde da je u kineskom gušenju prosvjeda u Tibetu više od 150 ljudi izgubilo život, a Kina optužuje tibetske "pobunjenike" da su ubili 18 civila i dvojicu policajaca