Ronioci Društva za podvodne aktivnosti Bled otkrili su još 2015. godine deblak na dubini od 11 metara i 15-ak metara od sjeverne obale jezera i o tome obavijestili arheologe.
Dokumentirali su nalaz, uzeli uzorke i izvršili analize koje su pokazale da je čamac, dug oko pet metara, izrađen od jednog komada ariša koji je izrezan negdje krajem 8. ili u prvoj polovici 9. stoljeća.
''To znači da se radi o čamcu ranoslavenskog naseljavanja Bleda, što nadopunjuje priču koju dobro poznajemo'', kazao je Andrej Gaspari s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani.
Tadašnju upotrebu Bledskog otoka potvrđuje još jedan deblak, otkriven prošle godine, ali od lipe i koji prekriven sedimentima leži uz obalu otoka na dubini od 17 metara i desetak je godina stariji od barke koju su u petak podignuli ronioci uz pomoć stručnjaka.
Podizanje deblaka i njegov transport na konzervaciju u prostore Restauratorskog centra Zavoda za zaštitu kulturnih dobara Slovenije rezultat je višegodišnje suradnje Društva za podvodne aktivnosti Bled, Odsjeka za Arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani, Instituta za podvodnu arheologiju i Zavoda.
U Zavodu očekuju da će daljnja istraživanja dati i odgovor o značenju i kontekstu razbacanih ljudskih kostiju, koje su dokumentirane na dnu jezera u neposrednoj blizini deblaka.
Deblak iz Bledskog jezera prvo je pouzdano datirano ranosrednjovjekovno plovilo ovog tipa sa slovenskog područja, a njegova posebnost je i to što je izrađen od drva ariša. ''U cijeloj Europi otkriveno je otprilike 3000 deblaka, a primjerci ariša mogu se nabrojati na prste jedne ruke'', istaknula je arheologinja Judita Lux iz Zavoda, piše N1 Slovenija.
Deblak je s dna Bledskog jezera izvučen pomoću balona i sada ga čeka konzervacija, a potom bi svoje mjesto trebao naći u novom arheološkom muzeju na Bledu.