Ponovivši stajalište SAD-a kako su 'sve opcije' na stolu, što se tumači kao referiranje i na vojnu akciju protiv Teherana, Rice je ipak nastojala ublažiti nove zabrinutosti potaknute pričama o ratu.
'Diplomatski put može uspjeti, ali se mora raditi zajedno s paketom poticaja i pokazivanjem zuba', rekla je.
Sjedinjene Države su krtizirale sporazum koji je čelnik IAEA Mohamed El Baradei sklopio s Iranom u vezi sa spornim pitanjima o njegovim nuklearnim ambicijama.
Washington i njegovi europski saveznici tvrde kako potezi IAEA skreću pozornost s Vijeća sigurnosti UN-a i njegovih nastojanja da Iran prisili na obustavljanje obogaćivanja urana.
Rice, koja je lipnju optužila El Baradeia za 'zamagljuje poruku'
Iranu, izrazila je ponovo snažno nezadovoljstvo njegovim radom.
'Posao IAEA nije diplomacija. IAEA je tehnička agencija', rekla je Rice novinarima koji su putovali s njom u Izrael.
Vijeće sigurnosti izglasovalo je dvije rezolucije o sankcijama protiv Irana, a Washington traži i treću skupinu oštrijih mjera kojima se protive Kina i Rusija tvrdeći da bi IAEA-i trebalo dati više vremena da osigura transparentnost iranskog programa prije no što se u razmatranje uzmu sankcije ili vojna akcija.
ElBaradei je pozvao zapadne sile da budu strpljive i kritizirao
spominjanje budućih vojnih akcija, rekavši da bi države koje se protive njegovim naporima trebale učiti iz invazije na Irak 2003. godine.
Francuski ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner ovoga je tjedna potaknuo spekulacije o ratu s Iranom, ali je potom ublažio značenje svojih komentara rekavši da su bili dati kao upozorenje protiv vojne akcije, a ne poticanje na nju.