Reporteri bez granica

Teške optužbe na račun Srbije: "Vlada se preobrazila u megafon, akcelerator propagande Kremlja"

1/5 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Reporteri bez granica (RSF) optužuju Srbiju za širenje ruske propagande. Pozivaju EU da reagira.

Odbijanjem uvođenja sankcija ruskim medijima Srbija služi kao megafon za širenje ruskih dezinformacija, upozorio je u ponedjeljak Pavol Szalai, regionalni direktor nevladine udruge Reporteri bez granica (RSF) pozivajući Europsku uniju da reagira.

RSF je početkom listopada objavio izvješće prema kojem ruski medij RT koristi svoj ured u Beogradu za širenje dezinformacija na Balkanu koje idu na ruku ruskom režimu.

"RT Balkans nije uvezao rusku propagandu u Srbiju, ali je prigrlio narativ Kremlja i nudi ga prijemčivoj publici što mu omogućuje da ga bez problema širi u cijeloj regiji", tvrdi RSF.

Dopuštajući da to čini, nastavlja RFS, "srbijanska vlada se preobrazila u megafon, akcelerator propagande Kremlja u regiji".

Prozvani ruski medij je na te optužbe odgovorio da su "pokrenuli RT Balkans zboj jednog jedinog razloga - da živciramo Reportere bez granica".

RT je otvorio svoj ured u Beogradu nekoliko mjeseci nakon ruske invazije na Ukrajinu, u veljači 2022.

Od početka rata, europske zemlje su uvele sankcije Rusiji i proglasile promoskovske medije nepoželjnim, no Beograd to nije učinio te RT i Sputnjik slobodno djeluju u Srbiji.

Szalai prijeti da će zatražiti od EU-a da borbu protiv ruske propagande učini preduvjetom u procesu pristupanja Uniji.

Diplomatska služba EU-a je, vezano uz izvješće RSF-a, priopćila u utorak da Srbija "mora poduzeti hitne mjere u borbi protiv manipulacija i miješanja stranih informacija".

Glasnogovornik Europske komisije Petar Stano je AFP-u rekao da je EU nametnuo sankcije ruskim javnim medijima, uključujući i RT, te suspendirao aktivnosti emitiranja iz zemalja članica jer su ti mediji "postali instrument Kremlja u ratu protiv Ukrajine" te "kanali za manipulaciju informacijama".

Istaknuo je da Srbija, kao zemlja kandidatkinja za ulazak u EU, mora poduzeti hitne mjere za borbu protiv dezinformiranja i manipulacije informacijama protiv EU-a i njegovih država članica.

"Nesvrstavanje Srbije uz zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a je ozbiljan problem koji ima utjecaj na proces pristupanja", rekao je Stano.

Beograd, povijesno blizak Rusiji, osudio je rusku invaziju na Ukrajinu, ali nije uveo nikakve sankcije.

Srbija ovisi o Rusiji u opskrbi plinom.

Pročitajte i ovo Ogromna tuga U BiH dan žalosti, nastavlja se potraga za tijelima žrtava

Pročitajte i ovo Oglasio se inspektorat FOTO Nestvarni prizori! Pogledajte što se dogodilo s Neretvom nakon razornih poplava