"Ne očekujem danas raspravu o tome", rekao je Rehn po dolasku na sastanak ministara vanjskih poslova EU-a, odgovarajući na upit novinara hoće li se na sastanku razgovarati o hrvatskom Zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu (ZERP) i o hrvatskim pristupnim pregovorima.
"Svjestan sam da postoje neki izazovi u pogledu Hrvatske i ZERP-a, ali to bih radije komentirao nešto kasnije, jer upravo radimo na tome kako bismo pomogli u osjetljivom rješavanju toga problema", rekao je Rehn.
Glavna tema - Srbija
Ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a okupili su se u
ponedjeljak na prvom ovogodišnjem sastanku pod slovenskim predsjedanjem, a glavna tema je Srbija, uoči drugog kruga predsjedničkih izbora.
Iako to službeno nitko ne želi potvrditi, u EU se pribojavaju pobjede radikala Tomislava Nikolića, stoga će nastojati uputiti što pozitivnije signale Beogradu za koje vjeruju da bi mogle pomoći u izbornoj utrci sadašnjem predsjedniku Borisu Tadiću.
Povjerenik Rehn se zauzeo da se sa Srbijom što prije potpiše SSP, a da se uvjet pune suradnje s Haškim sudom, čime je do sada uvjetovano potpisivanje sporazuma, ostavi kao uvjet za njegovu ratifikaciju.
"Ja sam za potpisivanje SSP-a, a da se uvjet pune suradnje s Haškim sudom zadrži za ratifikaciju i za daljnje korake prema europskim integracijama. Srbija je učinila znatan napredak i danas je blizu punoj suradnji s ICTY-em, što olakšava da se uskoro potpiše SSP", rekao je Rehn.
Velika većina zemalja članica želi da se prije drugog kruga
predsjedničkih izbora, zakazanih za 3. velječe, sa Srbijom potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i bez jasnih dokaza o punoj suradnji s Haškim sudom, što je postavljeno kao uvjet za potpis.
Kako sada stvari stoje, taj sporazum danas ipak neće biti potpisan, u prvom redu zbog Nizozemske koja traži da haški bjegunac Ratko Mladić bude u Den Haagu prije potpisivanja.
Nešto manje odlučna u tom pogledu je Belgija, stoga treba očekivati pritisak na te dvije zemlje da se sporazum ipak potpiše.
Nizozemska "neće potpisati SSP sa Srbijom sve dok Srbija ne ostvari punu suradnju s Haškim sudom", rekao je dolazeći na sastanak nizozemski ministar za europske poslove Frans Timmermans.
Zbog nemogućnosti postizanja konsenzusa o tom pitanju u EU-u se počelo spekulirati da se zasada potpiše samo privremeni sporazum, koji pokriva sva trgovinska pitanja iz SSP-a.
Sa svim zemljama se uz SSP potpisivao i privremeni sporazum, koji se počinje odmah primjenjivati.
Svrha privremenog sporazuma jest u tome da se izbjegne čekanje na ratifikaciju SSP-a kako bi zemlja potpisnica odmah mogla koristiti trgovinske povlastice s EU-om.
Međutim, ako se sa Srbijom potpiše samo privremeni sporazum to bi bio dosad nezabilježeni presedan.