Napeto stanje

Putin ima novu metu: Predsjednica ove europske zemlje odbila priznati izbore te poručila - "Mi smo žrtve ruske operacije"

Salome Zurabišvili Foto: Afp
Ovog vikenda u Gruziji su održani izbori koji izazivaju veliku pozornost.

Glavni diplomat EU-a u ponedjeljak je žestoko kritizirao mađarskog premijera Viktora Orbana koji je otputovao u Gruziju kako bi čestitao proruskoj vladajućoj stranci nakon žestoko osporavane izborne pobjede u subotu.

To dolazi usred sve većih strahova da je Kremlj pokušao steći utjecaj u Europi dajući potporu proruskim strankama u zemljama koje su već članice EU ili se žele pridružiti bloku.

Josep Borrell rekao je da Orban - trenutni predsjedatelj EU-a i najbliži europski saveznik Kremlja - ne predstavlja Europsku uniju.

Orban je odlučio posjetiti Tbilisi kako bi čestitao čelnicima proruske stranke Gruzijski san usprkos raširenim tvrdnjama o izbornom namještanju putem namještanja glasova, zastrašivanja birača i kupnje glasova.

I SAD i EU pozvali su na potpunu istragu izvješća o kršenjima glasovanja, iako nisu rekli da su izbori namješteni.

Ali gruzijska predsjednica Salome Zourabichvili odbila je priznati izborne rezultate, tvrdeći da je njezina nacija postala žrtva ruske specijalne operacije.

Također je pozvala građane da u ponedjeljak navečer izađu na ulice kako bi prosvjedovali protiv onoga što je nazvala potpunim lažiranjem izbora čiji je cilj povući Gruziju natrag u orbitu Moskve i izbaciti iz tračnica njezin plan za pridruživanje EU-u.

Vladajuća stranka Gruzijski san, koja je obećala učvrstiti veze s Rusijom, osvojila je u subotu gotovo 54 posto glasova, objavilo je izborno povjerenstvo, piše Daily Mail.

Premijer Irakli Kobakhidze, član Gruzijskog sna, opisao je uspjeh svoje stranke kao impresivan i očit, te dodao da su svi pokušaji da se govori o izbornoj manipulaciji osuđeni na neuspjeh.

No ISFED, gruzijska skupina za promatranje izbora, rekla je da je zabilježila kršenja, uključujući lažiranje glasačkih listića, podmićivanje i zastrašivanje birača koji su mogli utjecati na rezultate.

Neovisni promatrači iz Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) također su rekli da su zabilježili brojne incidente. 

Na društvenim mrežama pojavilo se nekoliko videa koji potvrđuju te tvrdnje.

Na jednoj snimci vide se hrpa ljudi kojima se daje novac za glasovanje dok su na biračkom mjestu izbijale tučnjave, a izborni promatrači bili su krvavi.

U drugoj snimci, predstavnik Gruzijskog sna Rovshan Iskandarov viđen je kako navodno gura desetke glasačkih listića u glasačku kutiju. Takvi slučajevi i zastrašivanja birača prijavljeni su prvenstveno u ruralnijim područjima, gdje je Gruzijski san zaradio puno veći postotak glasova.

Četiri glavne oporbene stranke u zemlji rekle su da ne priznaju rezultate, a jedan oporbeni čelnik nazvao je rezultate ustavnim udarom. Naveli su dvije izlazne ankete koje su pokazale da oporba osvaja većinu mjesta u parlamentu.

Natia Seskuria, osnivačica think tanka RISS sa sjedištem u Tbilisiju i suradnica londonskog think tanka RUSI, rekla je da bi Gruzija mogla biti uvučena u duboku i dugotrajnu političku krizu ako gruzijski građani izađu na ulice u velikom broju. 

Također je rezultate izbora ocijenila kao značajnu pobjedu Kremlja.

"Kremlj je izravno zainteresiran da Gruzija izgubi aspiracije za EU. Čak i ako EU prizna izborne rezultate, ali zemlja završi u političkoj krizi i bez izgleda da se Vlada posveti zahtjevima EU-a, vrlo je malo vjerojatno da će Gruzija moći napredovati na svom putu europskih integracija', rekla je. 

"Za sada postoje dvije ključne odrednice za razvoj stvari u Gruziji - odgovor Zapada i hoće li Zapad priznati rezultate; i u kojoj će mjeri prosvjedi okupiti veliki broj gruzijskih građana na ulicama na dulje vrijeme. Ako Gruzijci ne osjećaju da njihove brige dijele i podržavaju SAD i EU, bilo bi teško motivirati desetke tisuća Gruzijaca da se pojave na ulicama", poručila je. 

Stranku Gruzijski san osnovao je Bidzina Ivanishvili, bivši premijer i milijarder koji je poput mnogih oligarha zgrnuo bogatstvo u Rusiji tijekom 1990-ih nakon raspada Sovjetskog Saveza.

Njegova stranka postala je sve autoritarnija tijekom prošle godine. Donijela je nekoliko zakona usvajajući taktiku sličnu onima koje koristi Kremlj za gušenje slobode govora.

To uključuje zakon koji nalaže da se pojedinci, medijske organizacije i nevladine organizacije koje primaju više od 20 posto svog financiranja iz inozemstva moraju registrirati kao strani agenti i drugi zakon koji ograničava LGBT prava.

Usvajanje takvog zakona dovelo je do toga da je EU suspendirao proces podnošenja zahtjeva za članstvo Gruzije na neodređeno vrijeme, iako je niz anketa pokazao da je većina Gruzijaca za pomicanje na zapad od utjecaja Rusije.

Pročitajte i ovo Pokazalo istraživanje Pogledajte kako i koliko štede Hrvati: Rezultati su iznenađujući

Pročitajte i ovo Vrlo opasan i naoružan FOTO Ovo je ubojica načelnika u Austriji: Policija poslala upozorenje, mještani se u strahu skrivaju po kućama

Pročitajte i ovo Bliži li se rješenje? Roditelji djeci zabranili odlazak u školu i u ponedjeljak: "Kako da vjeruju sustavu koji se javno svađa oko svojih ovlaštenja?"

Povezane teme