Američki geološki zavod (USGS) je javio da je epicentar potresa jakosti 8 stupnjeva po Richteru bio 10 kilometara ispod morskog dna oko 80 kilometara sjeverozapadno od luke Iquique, u blizini granice s Peruom. Kasnije je USGS ispravio podatak i objavio da je jakost potresa bila 8,2.
Pacifički centar za upozoravanje na tsunami kaže da je zasad najveći zabilježeni val bio 2,3 metra a čileanska mornarica je rekla da je prvi val do obale stigao za 45 minuta od potresa.
Potres pogodio Los Angeles, stanovništvo u strahu
Vlada je priopćila da po podacima koji su joj dosad stigli nije bilo većih materijalnih šteta osim što je potres izazvao klizanja tla i odrone koji su blokirali neke autoceste i lokalne prometnice.
Čileanske vlasti su naredile preventivnu evakuaciju nekih obalnih područja, javio je državni centar za uzbunjivanje (ONEMI) na svojoj internetskoj stranici. Osim Čilea u opasnosti su i obalna područja Perua, Ekvadora, Kolumbije, Paname, Kostarike i Nikaragve.
Peruanske vlasti također su evakuirale područje u regiji Ica, a u tri grada došlo je do prekida u opskrbi električnom energijom.
Gužvu oko potresa i evakuacije iskoristilo je oko 300 zatvorenika u Iquiqueu koji su pobjegli iz zatvora, objavio je čileanski ministar unutarnjih poslova Rodrigo Penailillo.
Čile je 2010. pogodio potres magnitude 8,8 po Richteru, a tada je u potresu i tsunamiju koji je uslijedio poginulo 526 osoba. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook