Rusija je druga vojna sila u svijetu poslije SAD-a, usprkos tome što se, prema procjenama zapadnih stručnjaka, po veličini vojnog budžeta nalazi na trećem mjestu.
S oko 770.000 aktivnih vojnika (i oko 2.000.000 u rezervi), Rusija zauzima peto mjesto u svijetu po broju vojnika.
Raspolažu s nekoliko tisuća nuklearnih i taktičkih bojevih glava. Ova činjenica sama po sebi Rusiju čini jednom od najznačajnijih vojnih sila na svetu, piše Sputnjik.
Ruski predsjednik Vladimir Putin nedavno je rekao da je ruska vojska jača od svake neprijateljske sile. ''Možemo sa sigurnošću reći: sada smo jači nego bilo koji potencijalni agresor. Bilo koji!'', rekao je Putin krajem prošlog mjeseca.
Evo u čemu je ruska vojska, ruska obrambena industrija, lider u svijetu. Napominjemo, lista nije potpuna, jer je gotovo nemoguće pobrojati sve rekorde i uspjehe.
Nuklearni arsenal
Rusija je najveća nuklearna sila u svijetu. Iza nje dolaze SAD sa 7.000 bojevih glava, a na trećem mjestu je Francuska s 300.
Rusija ima 7.300 bojevih glava, ali je 1.796 operativno, odnosno stavljeno u stanje borbenog dežurstva.
Također raspolaže i najvećim arsenalom "sredstava za dostavljanje" bojevih glava. Sredstvo za dostavljanje mogu biti balističke i krstareće rakete, avioni-nosači, artiljerija, podmornice, brodovi…
Vojna industrija i izvoz oružja
Rusija je jedna od rijetkih zemalja koja samostalno razvija i proizvodi opremu i naoružanje za svoju vojsku, počevši od podmornica, balističkih raketa, mlaznih motora i satelita, sve do uniforme i opreme za vojnike.
Rusija je druga u svijetu, poslije SAD, po veličini vojno-industrijskog kompleksa, a u mnogim oblastima proizvodnje i tehnologija je apsolutni lider.
Izvoz ruskog oružja posljednjih deset godina stalno raste, ali se značajniji skok bilježi u posljednje dvije-tri godine. Naime, Rusija je druga, poslije SAD, po izvozu oružja u svijetu.
Procjenjuje se da je Rusija samo tijekom prošle godine prodala oružje u vrijednosti od 14 milijardi dolara, a očekuje se da će taj uspijeh ponoviti i ove godine.
Mnogi tipovi ruskog pješadijskog oružja smatraju se najboljim u svijetu, a proizvodi se i izvozi u velikim količinama. Recimo, ruska automatska puška "kalašnjikov" je najrasprostranjenije oružje. Do sad je proizvedeno u svijetu više od 100 milijuna "kalašnjikova".
Tenkovi i oklopna vozila
Rusija ima najviše tenkova na svijetu – više od 15.000, gotovo dvostruko više od SAD, a također je i lider po proizvodnji i izvozu osnovnih borbenih tenkova.
Također, ruski tenkovi i oklopna vozila na platformi "Armata" zasnivaju se na najnaprednijim tehnologijama i nemaju pandane u svijetu.
Rusija je lider i u stvaranju sustava aktivne zaštite oklopnih vozila tipa "Avganit", sustava dinamičke zaštite ("Relikt" i "Malahit"), ručnih protutenkovskih bacača (RPG-32 "Barkas"), dalekometnih topova za tenkove (2A82) i sustava upravljanja vatrom (SUO "Kalina").
Protuzračna obrana
Rusija zauzima prvo mjesto u svijetu po izvozu sistema protuzračne obrane (PVO) srednjeg i kratkog dometa.
Ruski sistemi PVO S-300 i S-400 smatraju se najboljim u svijetu. Nova generacija protuzračnih raketnih sustava S-500 je još uvijek u fazi izrade, ali bi mogao biti isporučen ruskoj vojsci već ove godine.
Glavni zadatak S-500 je uništavanje bojevih glava balističkih raketa srednjeg dometa i interkontinentalnih balističkih raketa. Najnoviji sistem, prema riječima njegovih tvoraca, može "dohvatitit" čak i satelite na niskoj orbiti, kozmička bojeva sredstva i orbitalne stanice.
Sistem S-500 će biti velika nadogradnja najmodernijeg sistema S-400, koji je već u službi ruskih oružanih snaga.
Rusija je i jedina zemlja u svetu koja ima tehnologiju za stvaranje radarskih stanica za praćenje starta raketa, koje se mogu brzo instalirati.
Vojno-pomorska flota
Ruska vojno-pomorska flota je druga po snazi u svijetu. Rusija je druga u svijetu kada je riječ o vojnoj brodogradnji i jedina je zemlja koja proizvodi atomske podmornice, plutajuće nuklearne stanice i nuklearne podmornice svih klasa.
Rusija ima i najveću flotu ledolomaca, a također je jedina zemlja koja ima atomske ledolomce.
Zračna flota
Rusija zauzima treće mjesto po broju borbenih aviona i jurišnih helikoptera, i drugo mjesto po broju vojnih satelita.
Ruska Federacija je 2014. godine izbila na prvo mjesto po proizvodnji borbenih aviona i helikoptera, čime je pretekla SAD.
Rusija je na drugom mjestu, poslije SAD, po broju helikoptera, kako civilnih tako i vojnih, ali je svjetski lider po proizvodnji borbenih helikoptera (2014).
Rusija je prva u svijetu po izvozu lovačkih aviona. Ruski borbeni avioni Su-35 i drugi smatraju se najboljima na svetu.
Svemir
Rusija je godinama lider po broju lansiranja u svemir, kao i u proizvodnji raketa-nosača (izvoze se u EU) i raketnih motora (izvoze se u SAD). U ovom trenutku, Rusija je i jedina zemlja koja ima redovne letove u svemir sa posadom.
Ima i veliku proizvodnju satelita. Treća je, poslije SAD i EU, po proizvodnji raketno-svemirske tehnike (10,7 posto ukupne svjetske proizvodnje u 2011. godini). Rusija koristi najviše kosmodroma, uključujući Bajkonur u Kazahstanu i jedinstveni plutajući kosmodrom "Morski start" u Tihom oceanu.
Ruski kosmonauti prednjače po broju sati provedenih u svemiru. Oni nisu u sustavu ruskih Oružanih snaga, ali jesu Zračno-svemirske snage, novi rod vojske koji se pojavio u Rusiji 2015. godine, objedinjavanjem vojno-zrakoplovnih snaga i snaga zračno-svemirske obrane.
Ruske zračno-svemirske snage su postigle veliki uspeh u Siriji, u borbi protiv terorizma, a jedan od njihovih zadataka je i suzbijanje agresije u zračno-svemirskoj sferi i zaštita od napada.