U subotu navečer u Orlandu, naoružani mladić naoružan puškom ubio je najmanje 50 ljudi i ranio još 53 civila u prepunoj noćnom klubu. Pri napadu je koristio model jurišne puške AR-15.
Prije šest mjeseci, u San Bernardinu u Californiji, muškarac i žena izveli su naoružani napad jurišnim puškama te ubili 14 ljudi, a ranili još 20 drugih koji su se nalazili na partyju za vrijeme godišnjeg odmora.
U 2012. godini, u Aurori, savezna država Colorado, naoružani muškarac, istom jurišnom puškom je ubio 12 osoba, te ranio 58 civila u prepunoj kino dvorani.
Također, u 2012. godini, u američkom gradiću Newtown, mladić naoružan istom jurišnom puškom ubio je 28 ljudi, a ranio još dvoje u jednoj osnovnoj školi.
Zajednički nazivnik ne samo ovih nabrojenih napada, već mnogih drugih ubojstava koja su počinjena posljednjih nekoliko godina je jurišna puška, sposobna za ispaljivanje više komada streljiva u relativno kratkom vremenskom razdoblju, s visokom točnošću.
Uporaba ovakve puške pro masovnim ubojstvima je sve češća. Od srpnja prošle godine u SAD-u je zabilježeno čak osam javnih masovnih pucnjava, stoji u bazi podataka časopisa Mother Jones. Broj napada u kojem je od vatrenog oružja korištena puška bilo je sedam.
U posljednjih 10 godina, jurišna puška korištena je u 14 javnih masovnih ubojstava. Polovica tih pucnjava dogodila se od lipnja prošle godine.
Istekla zabrana
Jurišna puška oduvijek je dio kontroverzi vezanih uz javno dostupno oružje u Sjedinjenim Američkim Država. One su zabranjene 1994. godine. No, ta je zabrana istekla 2004. godine, a američki Kongres je odlučio da je neće obnoviti.
Zagovaratelji prava na korištenje oružja zagovaraju korištenje jurišnih pušaka zbog činjenice da se njih rijetko koristi za ubojstva. Čini se kako zagovaratelji tih prava raspolažu starim brojkama.
Od 10 masovnih incidenata s najvećim brojem žrtava u SAD-u, sedam je izvršeno jurišnom puškom, prema podacima Mother Jones.
Brojke o korištenju jurišnih puški i ostalog oružja došle su i do terorističkih skupina. Postoje podaci prema kojima ogranak al Kaide u SAD-u od 2011. potiče svoje sljedbenike da iskoriste zakon o posjedovanju oružja te da kupe jurišne puške te ih iskoriste za ubojstva civila.
'U Americi je nevjerojatno jednostavno nabaviti vatreno oružje', kazao je glasnogovornik američkog ogranka al Kaide, Adam Gadahn u jednom od objavljenih videa.
'Na bilo koji važan za naciju događaj možete doći s pištoljem ali i puškom, bez dodatnih provjera, bez da pokažete vlasnički list, dozvolu, pa čak ni osobnu iskaznicu', napomenuo je Gadahn.
Doista, savezni zakon omogućava ljudima koji se nalaze na popisu mogućih terorista da kupe oružje, a tisuće njih je to i učinilo, piše Boston Globe.