Tužiteljstvo je u ponedjeljak zatražilo da raspravno vijeće vrati Šešelja u pritvor jer je izričito izjavio da se neće vratiti na sud, prijetio ljudima koji surađuju s tužiteljstvom i vrijeđao žrtve čime je kršio uvjete za privremenu slobodu na koju je pušten iz humanitarnih razloga zbog njegova zdravstvenog stanja.
"Ne postoji rok" u kojem je vijeće dužno očitovati se na zahtjev tužiteljstva, rekla je glasnogovornica Magdalena Spalinska.
"Zahtjev je sada pred raspravnim vijećem i ono će odlučiti u doglednom vrijeme", rekla je za Hinu.
Tužiteljstvo je pozvalo raspravno vijeće da "hitno sazove" ročište na kojem će razmotriti svoju odluku o puštanju na privremenu slobodu i Šešeljevo zdravstveno stanje.
Spalinska nije željela nagađati kako bi mogao izgledati postupak izručenja Šešelja u Den Haag.
"Prerano je spekulirati o tome", rekla je.
Hrvatska mora pitati Haag: Zašto ste pustili Šešelja na slobodu?
Dodala je da su u odluci o privremenom puštanju na slobodu Srbiji navedni uvjeti Srbiji za postupanje.
Haški sud objavio je 26. studenoga uvjete pod kojima je kojima je pustio Šešelja, a među njima je i taj da mora predati putovnicu te mu srbijanske vlasti ne smiju izdati novu koja bi mu omogućila putovanje bez dopuštenja suda.
Od povratka u Srbiju Šešelj je svojim izjavama pokazao da ne odustaje od ratnohušačke retorike iz 90-ih godina zbog čega su posebnim rezolucijama reagirali Hrvatski sabor i Europski parlament.
Zbog slučaja Šešelj hrvatski premijer Zoran Milanović otkazao je sudjelovanje na ekonomskom skupu u Beogradu, a osim njega i predsjednika Republike Ive Josipovića i drugi su hrvatski dužnosnici pozvali Srbiju da se ogradi od Šešeljevih izjava. (hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook