Privatno blagostanje u Njemačkoj, najvećem europskom gospodarstvu, najmanje je ravnomjerno raspoređeno od svih država eurozone, pokazuje istraživanje objavljeno u srijedu.
Dok jedan posto najbogatijih stanovnika Njemačke posjeduje najmanje po 800.000 eura, više od četvrtine odraslih u Njemačkoj nemaju ništa ili imaju samo dugove, pokazuje istraživanje što ga je provela njemačka agencija DIW.
ISTRAŽILI SMO: Što siromašnije države - to skuplji automobili!
"Nigdje u eurozoni blagostanje nije tako neravnomjerno raspoređeno kao u Njemačkoj", izjavio je suradnik DIW-a Markus Grabka.
Prema rezultatima istraživanja, koeficijent Gini, koji predstavlja mjeru nejednakosti u raspodjeli blagostanja, u 2012. godini u Njemačkoj iznosio je 0,78, u usporedbi s 0,68 u Francuskoj, 0,61 u Italiji i 0,45 u Slovačkoj. Pritom koeficijent 0 predstavlja najmanju moguću ujednačenost, a 1,0 najveću.
Nejednakost u blagostanju između bivše Istočne i Zapadne Njemačke i dalje je vidljiva, više od dva desetljeća nakon ujedinjenja zemlje, pokazalo je istraživanje. Odrasli u zapadnom dijelu Njemačke imaju imovinu u prosječnoj vrijednosti od 94,000 eura, dok odrasli na istoku imaju samo nešto više od 41,000 eura.
Nijemci posjeduju ukupno 6,3 bilijardi eura imovine, pri čemu je u nekretninama 5,1 bilijardi, a prosječni odrasli Nijemac ima neto vrijednosti imovine oko 83,000 eura, objavio je DIW.
Privatnom imovinom smatra se vlasništvo nad nekretninama, financijska imovina, vrijednosti i dugovi. Udio vlasništva nad vlastitim stanovima u Njemačkoj je već dugo među najnižima u Europi.
Prema studiji što ju je prošle godine objavila Europska središnja banka, kućanstva u rubnim državama eurozone u prosjeku su bogatija od onih u središnjim zemljama. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook