Glasnogovornik izraelske vojske u Tel Avivu rekao je da je utvrđeno kako je raketa ispaljena iz palestinske obalne enklave a vojska je na Twitteru objavila fotografiju gradskog područja istočno od Tel Aviva. U tom su gradu tijekom noći odjekivale sirene za zračnu opasnost.
Pogledaj na Twitteru
Pogledaj na Twitteru
Liječnički izvori kažu da je među ozlijeđenima u naselju Mishemeret troje djece: beba, trogodišnje dijete i 12-godišnja djevojčica.
Pogledaj na Twitteru
Ranjene od šrapnela su 60-godišnja i 30-godišnja žena, ostali su primili pomoć zbog pretrpljenog šoka.
Pogledaj na Twitteru
Kuću je zahvatio plamen, uništena je.
Napad se dogodio dva tjedna uoči izbora u Izraelu.
Pogledaj na Twitteru
Premda palestinski militanti često ispaljuju rakete na područja oko pojasa Gaze, rijetko je da rakete pogode tako udaljena područja.
Rakete su 14. ožujka ispaljene na Tel Aviv u prvom takvom palestinskom napadu nakon rata između Izraela i Gaze 2014.
Izrael je uzvratio silovitim zračnim napadima na oko 100 ciljeva u Pojasu Gaze.
Iz Izraelskog veleposlanstva poslali su priopćenje u kojem daju više informacija:
''U pet sati ujutro u ponedjeljak, 25. ožujka, raketa ispaljena iz pojasa Gaze pogodila je obiteljski dom u selu Mishmeret u središnjem Izraelu, uništivši kuću i ranivši sedam osoba, među kojima novorođenče i dvoje male djece.
Teroristi Hamasa ispalili su raketu dalekog dometa s namjerom da ubiju nevine izraelske civile. Raketa je bila napunjena čeličnim mecima i šrapnelima kako bi šteta bila što veća.
Izrael ima neosporno pravo zaštiti svoje građane od nasilnih terorističkih i raketnih napada. Nijedna zemlja ne bi propustila odgovoriti na napad na svoje građane koji je organizirala teroristička organizacija.
1. Hamasova dalekometna raketa ispaljena iz Gaze jutros (25. ožujka) prešla je preko 120 km i potpuno uništila obiteljsku kuću u Mishmeretu, selu u središnjem Izraelu. Sedam osoba je zadobilo ozljede, uključujući bebu i njezinu baku. Susjedne kuće i automobili također su pretrpjeli štetu.
2. Hamas je teroristička organizacija koja kontrolira Pojas Gaze od nasilnog udara 2007. godine. Lansirala je u izraelske gradove više od 12.000 raketa i minobacačkih bombi. Njen glavni cilj je uništenje Države Izrael.
3. Izrael se u potpunosti povukao iz Pojasa Gaze u kolovozu 2005. godine. Od tada u Pojasu Gaze uopće nije bilo izraelske nazočnosti, civilne ili vojne, niti Izrael tamo ima bilo kakve teritorijalne zahtjeve. Hamas nastavlja s terorističkim napadima na izraelske građane.
4. Hamas čini dvostruki ratni zločin: lansiranje raketa iz srca palestinskih civilnih zajednica, u srce izraelskih civilnih zajednica. Hamas drži civile u Gazi kao taoce i cinično ih koristi kao ljudski štit za svoje terorističke aktivnosti. Hamas ih također eksploatira kao ljudsko oružje za napad na granicu s Izraelom. Sve te radnje su žalosne i nezakonite.
5. Umjesto da svoje resurse posvećuje dobrobiti, obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti civilnog stanovništva Gaze, Hamas ulaže u proizvodnju i lansiranje raketa, izgradnju tunela za terorizam, podršku paležima i drugim vrstama terorističkih aktivnosti protiv Izraela.
6. Hamas je prije tri dana dobio potporu Vijeća za ljudska prava UN-a (u petak, 22. ožujka). Izvješće UNHRC-a o istraživanju, zajedno sa stalnom točkom 7, izdvaja i cilja Izrael, a ignorira nasilne zločine terorističke organizacije Hamas.
• Od listopada 2015, u palestinskim terorističkim napadima ubijeno je 79 nevinih ljudi, a ranjeno ih je 1210 (uključujući turiste, stranog radnik i nekoliko Palestinaca koji nisu bili povezani s napadom)
• Bilo je 204 napada nožem i 150 pokušaja probadanja; 228 napada pucanjem; 74 napada vozilom; i 361 cestovne/cijevne bombe
• Osim toga, neredi i druge vrste napada događaju se gotovo svakodnevno: bacanje kamenja (8831); bombe / granate / zmajevi i baloni za paljenje (2494)
• Od listopada 2015. godine, više od 1.240 raketa i minobacačkih bombi lansirano je iz Pojasa Gaze prema izraelskom teritoriju. (I.M. / I.D. / Hina)