Zbog istjecanja radioaktivnosti iz Fukushime vlada je u utorak, prvi put nakon katastrofalnog potresa 11. ožujka, odlučila propisati dopuštene razine radioaktivnosti na hranu iz mora.
'Privremeno ćemo stope radioaktivnosti utvrđene za povrće' primijeniti na ribe i mekušce, rekao je vladin glasnogovornik Yukio Edano, a prenijela agencija AFP.
>> FOTO: S vrha antene užasnuti gledali kako im tsunami odnosi kolege
Utvrđena je granica na 2.000 bequerela po kilogramu za jod-131, što može izazvati rak. Granica za cezij-137 je 500 bequerela. Iznad tih granica ribe se smatraju nečistima za konzumiranje. Radiaoktivni jod do 4.800 puta veći od zakonski dopuštene granice izmjeren je u moru blizu elektrane.
Cezij izmjeren u maloj ribi 'kounago' u okrugu Ibaraki, južno od Fukushime, veći je od zakonom dopuštene granice, prenijeli su mediji.
Jod-131 u vodi blizu reaktora br. 2 bio je 2. travnja 7,5 milijuna puta viši od zakonski dopuštene granice, a u ponedjeljak je pao na 5 milijuna puta veću vrijednost od dopuštene. Edano je izrazio žaljenje ribarima koji su bez posla od potresa te pozvao stanovništvo da ne podliježe panici.
Japanci su inače veliki potrošači riba i plodova mora i veliku pozornost posvećuju svježini tih proizvoda.
Probali rupu začepiti tekućim staklom
U očajničkim naporima da zaustave radioaktivnost inženjeri nuklearne elekrane Fukushima Daiichi u utorak su uporabili 'tekuće staklo' u nadi da će začepiti pukotine u betonskom bazenu.
'Pokušali smo s piljevinom, novinama i betonskom smjesom koju smo nalijevali ... no čini se da smjesa nije ulazila u pukotine', rekao je Hidehiko Nishiyama, zamjenik generalnog direktora Agencije za industrijsku sigurnost (NISA)
Dodao je kako im još 'nije poznato na koji način visokokontaminirana voda istječe iz reaktora br. 2'.