Radikali potvrdili održavanje 'svesrpskog sabora' u utorak u Beogradu

Slika nije dostupna
Srpska radikalna stranka (SRS) potvrdila je u subotu da će u Beogradu u utorak, 29. srpnja, organizirati 'svesrpski sabor' protiv 'izdajničkog i diktatorskog režima' predsjednika Srbije Borisa Tadića.

'Sabor neće biti stranački skup SRS-a, već je zamišljen kao sabor svih onih slobodoumnih ljudi u Srbiji koji u ovom trenutku imaju hrabrosti otvoreno se suprostaviti diktaturi koju prethodnih dana predvodi diktator Tadić', kazao je u subotu na konferenciji za novinare dužnosnik SRS-a i vijećnik te stranke u Skupštini grada Beograda Nemanja Šarović.

Šarović je rekao da će skup biti organiziran na Trgu Republike u utorak u 19 sati, da će trajati sat vremena, nakon čega će se krenuti u 'medijsku šetnju', ali iz 'sigurnosnih razloga' nije htio otkriti kojim će se ulicama potom kretati sudionici prosvjeda, niti ponoviti najave svojih stranačkih šefova da će prosvjednici ići i na Dedinje, gdje se nalazi službena rezidencija predsjednika Tadića.

Šarović je pozvao sve medije da izvještavaju o skupu, obećavši da će poduzeti sve mjere za osiguranje mirnog prosvjeda, te da će radikali 'onemogućiti tajnim službama i provokatorima koje šalje Tadić da naprave incident, kako bi skrenuli pažnju medija s prosvjeda'.

Skupu će se, kako je najavljeno, pridružiti i narodnjačka koalicija Demokratske stranke Srbije Vojislava Koštunice i Nove Srbije Velimira Ilića.

U međuvremenu, MUP Srbije je priopćio da su u subotu uhićena dvojica 18-godišnjaka, koji su za vrijeme prosvjeda u četvrtak u središtu Beograda i pred očima policije teško ozlijedili snimatelja Televizije B92 Boška Brankovića, te da će protiv njih biti pokrenuta istraga.

Treće općinsko tužiteljstvo u Beogradu zatražilo je određivanje pritvora protiv njih, a kaznena prijava sumnjiči ih za sudjelovanje u skupini koja je izvršila kazneno djelo nasilja, za koje je zapriječena zatvorska kazna do pet godina zatvora.

U prosvjedima koje je formalno od utorka do danas organizirao Europski centar srpske dijaspore (sa sjedištem u Amsterdamu), ali koje su predvodili parlamentarni zastupnici SRS-a ozlijeđeno je nekoliko novinara, među njima jedan i teško, te nekoliko pripadnika MUP-a Srbije.

Televizija B92 je angažirala privatnu zaštitarsku tvrtku koja će njihove ekipe pratiti na terenu dok izvještavaju s visoko rizičnih skupova, a novinarske udruge i beogradske redakcije još nisu donijele konačnu odluku o eventualnom bojkotu izvještavanja sa skupova koje organizira SRS, koji su iz dana u dan sve nasilniji.

To je nasilje u petak, u obraćanju novinarima, opravdavala zastupnica SRS-a u parlamentu Vjerica Radeta, označujući kao krivce 'provokatore Borisa Tadića', usput pozvavši na ubojstvo predsjednika Srbije, nazvavši ga izdajnikom i najavivši da bi mogao 'proći kao Aleksandar Obrenović i Zoran Đinđić', koji su ubijeni u atentatima, prvi sa suprugom Dragom Mašin 1903. godine, a drugi u atentatu na ulazu u zgradu Vlade Srbije u ožujku 2003. godine.

Kako je priopćeno, vršitelj dužnosti republičkog javnog tužitelja Slobodan Radovanović u subotu je od medija zatražio snimak konferencije za novinare Vjerice Radete, te kazao da Republičko tužiteljstvo Srbije povodom svih događanja koja mogu ugroziti ustavno uređenje i sigurnost Srbije, kao i radnji kojima se narušava javni red i mir, postupa u skladu s Ustavom Srbije i svojim zakonskim ovlaštenjima.

Povezane teme