Putin je najprije s Raulom Castrom položio vijence na spomenik vojnicima nekadašnjeg Sovjetskog saveza te spomenik kubanskom junaku Joseu Martiju, a nakon toga se sastao s osamdesetsedmogodišnjim Fidelom Castrom, no pojedinosti s tog susreta nisu poznate.
Putin će na Kubi promicati i rusku trgovinsku razmjenu s Kubom čije je tržištem zbog 52-godišnjega gospodarskog embarga koji je nametnuo Washington, zatvoreno za američke tvrtke. Ruske državne naftne kompanije Rosneft i Zarubežneft trebale bi sklopiti sporazum o istraživanju podmorja u potrazi za naftom, a riječ je o jednom od sedam sporazuma koji bi trebali biti potpisani.
S ruskim je izaslanstvom doputovao i predsjednik Rosnefta Igos Sečin, bliski Putinov suradnik. Sečin je jedan od ruskih čelnika kojemu je SAD želio nametnuti gospodarske sankcije zbog krize u Ukrajini. SAD je stavio na crnu listu pojedince za koje vjeruje da pripadaju bližem Putinovu krugu, a Sečin je jedna od najutjecajnijih osoba u Rusiji nakon predsjednika.
Svako veće nalazište nafte bilo bi poticaj za Kubu kojoj su potrebne strane investicije i koja teško ispunjava svoje kreditne obveze.
Ruska je Duma prošloga tjedna odobrila sporazum kojim oprašta 90 posto kubanskoga duga, odnosno gotovo 32 milijarde dolara, od kojih većinu čine zajmovi nekadašnjeg Sovjetskog saveza. Putin je rekao da će preostalih 3,5 milijarde dolara koje Kuba duguje biti investirane u razvojne projekte na Kubi.
Ruski predsjednik doputovao je u blisko susjedstvo Sjedinjenih Država dok Zapad od njega zahtijeva da pomogne u obuzdavanju proruskih separatista u Ukrajini i pozove ukrajinske pobunjenike na pregovore u traženju rješenja.
Putin će posjetiti i Argentinu i Brazil, gdje će održati bilateralne susrete, a u Brazilu će u utorak i srijedu sudjelovati i na samitu takozvanih zemalja BRICS-a (Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike). (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook