Nedugo nakon što je Rusija započela s invazijom na Ukrajinu, ruski predsjednik Vladimir Putin istaknuo je kako svoje snage koje raspolažu nuklearnim oružjem stavlja u status "spremni za borbu".
Brojne zemlje od tada strahuju da bi Moskva mogla upotrijebiti "taktičko" nuklearno oružje. Takav Putinov potez ne bi značio početak nuklearnog rata, ali bi bitno utjecao na razvoj rata na istoku Europe, piše BBC.
Što je uopće "taktičko" nuklearno oružje?
Taktičko nuklearno oružje koristi se na relativno kratkim udaljenostima, što ga bitno razlikuje od "strateškog" nuklearnog oružja. Takvo oružje uključuje manje bombe i projektile koji se koriste kao oružje na bojnom polju.
Prema saznanjima BBC-a, smatra se da Rusija ima oko 2000 komada taktičkog nuklearnog oružja. Oružje velike vojne sile može se postaviti na razne vrste projektila, a može se ispaljivati i kao topnička granata na bojnom polju. Isto je oružje razvijeno za upotrebu na zrakoplovima i brodovima, kao što je, primjerice, torpedo za ciljanje podmornica.
Najmanje taktičko nuklearno oružje može iznositi jednu kilotonu, a veće iznosi i do sto kilotona. Usporedbe radi, atomska bomba koja je tijekom Drugog svjetskog rata ubila oko 146000 ljudi u Hirošimi iznosila je 15 kilotona.
Razlog za brigu
Ruski predsjednik Vladimir Putin u više je navrata tijekom invazije na Ukrajinu spominjao nuklearno oružje. Američki vojni obavještajci tvrde kako Putin time samo nastoji isprovocirati Zapad da se uplete u rat, ali ne i kao znak da on doista planira nuklearni rat.
No, drugi se brinu da bi Putin, iako za to postoji mala šansa, u određenim uvjetima mogao upotrijebiti manje taktičko nuklearno oružje u Ukrajini.
"Opravdano sam zabrinut da bi Putin, ako se osjeti stjeranim u kut, mogao upotrijebiti taktičko nuklearno oružje. No, mislim da još nismo stigli do te točke", rekao je nuklearni stručnjak James Acton.
Dok rastu tenzije zbog Putinove potencijalne upotrebe nuklearnog oružja, SAD tvrdi kako pomno prati situaciju. Tamošnji obavještajci tvrde kako uspješno prate pomicanje taktičkog nuklearnog oružja iz skladišta, kao i potencijalna mjesta lansiranja.
"Ako se ikada prijeđe nuklearni prag, tada nema natrag", zaključio je James Acton.