Hyperloop je, podsjetimo, koncept superbrzog transportnog sustava, koji koristi vakuumske cijevi i magnetsku levitaciju putničkih vozila, kako bi omogućio kretanje istih brzinom do 1200 kilometara na sat. Brzine su to, kojima javni transport ulazi u posve novu dimenziju.
"Hyperloop može život dramatično poboljšati za 16 milijuna ljudi na širem području Moskve, skraćivanjem njihovog putovanja na svega djelić vremena koje potroše na to danas", rekao je Shervin Pishevar, suosnivač Hyperloop One, a prenosi Siberian Times.
"Naša dugoročna vizija jest surađivati s Rusijom kako bismo uspostavili transformirajući Put svile: teretni Hyperloop koji prevozi kontejnere od Kine do Europe u jednom danu", dodao je Pishevar.
Izvršni direktor Hyperloop One, Rob Lloyd, istaknuo je da zasad nije poznato koliko bi moskovski projekt koštao te da sustav u takvom gradskom okruženju ne bi nužno postizao maksimalnu brzinu kretanja.
Memorandum sporazuma potpisan je na međunarodnom ekonomskom forumu u St. Peterburgu, između Hyperloop One, Grada Moskve i ruske Summa Grupe, koja ulaže u infrastrukturne projekte.
U svijetu trenutno ne postoji operabilan transportni sustav Hyperloop, a njegovi skeptici dovode u pitanje tehnologiju na kojoj se bazira i može li ona napraviti skok iz znanstvene fantastike u stvarnost.