Predsjednik Papinskog vijeća za pravdu i mir kardinal Renato Raffaele Martino povjerio je odvjetnici Silviji Monici Correale pokretanje kauze za beatifikaciju vijetnamskog kardinala Francoisa Xaviera Nguyena Van Thuana koji je proveo 13 godina u vijetnamskim zatvorima. Martino je naglasio da je kardinal Van Thuan osvojio srca svih onih koji su mu se približili, pa i srca zatvorenika.
Kardinal Van Thuan smatran je kršćanskim mučenikom. Papa Pavao VI. imenovao ga je 1975. pomoćnim nadbiskupom Sajgona, današnjeg Ho Shi Mina. Komunistička vlada njegovo je imenovanje ocijenila "urotom" i tri mjeseca kasnije ga zatvorila. Van Thuan bio je zatvoren 13 godina, od 1975. do 1988., od kojih devet godina u potpunoj izolaciji, a onda je morao napustiti Vijetnam.
Ivan Pavao II. ga je prihvatio u Vatikanu i povjerio mu zaduženja u rimskoj kuriji, te ga proglasio kardinalom u veljači 2001. Van Thuan je umro 2002. u 74. godini, a sada, pet godina poslije smrti, počinje kauza za njegovu beatifikaciju.