Građani Srbije 15. su ožujka bili na studentskom prosvjedu "15. za 15". Za vrijeme šutnje u spomen na 16 žrtava tragedije u Novom Sadu nastao je kaos.
"Sasvim sigurno je bio zvučni top jer sam ja svojevremeno bio i na demonstraciji tog oružja u inozemstvu. Ja sam bio i ministar policije i pisao sam taj zakon. Dakle, to je oružje koje ne postoji u nomenklaturi oružja koje policija smije upotrijebiti protiv građana", objasnio je bivši ministar policije Božo Prelević.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić, najprije su tvrdili su da Srbija zvučni top – ne posjeduje. Nekoliko dana kasnije pojavile su se i snimke uređaja, no vlast je izjavila da se spomenuti uređaji koriste kao megafoni.
Prosvjedima se ne nazire kraj
Studenti u Srbiji već četiri mjeseca prosvjeduju i blokiraju fakultete, čekajući ispunjenje svojih zahtjeva.
"Ne mogu vam lagati – jer mislim da je u ovoj državi bilo dovoljno laži u posljednjem desetljeću i ja stvarno ne želim dodavati na to – i reći da nije teško. Teško je, jako je teško", napomenula je studentica u razgovoru s reporterkom Provjerenog Barbara Majstorović.
Režimski mediji ne prestaju s napadima na studente, a Vučić je najavio konzultacije za sastavljanje nove vlade. Istovremeno zastupnici većine oporbenih stranaka predlažu formiranje vlade narodnog povjerenja kao jedino moguće rješenje političke krize u kojoj se Srbija nalazi. Takva bi vlada imala mandat od devet mjeseci i zadatak stvoriti uvjete za ispunjavanje studentskih zahtjeva, a potom i održavanje slobodnih izbora.
"Ova vlast je trenutno toliko ušla u različit kriminal i korupciju da je za njih gubitak vlasti malo više od gubitka vlasti. Tako da kod njih sada baš ogromni ulozi u pitanju i mislim da je baš nerealno očekivati da samo tako predaju vlast", smatra novinar Nenad Milosavljević.
Optužnica za pogibiju 16 ljudi zbog urušavanja nadstrešnice na Željezničkom kolodvoru u Novom Sadu, koju je više javno tužiteljstvo podignulo 30. prosinca zbog teškog djela protiv opće sigurnosti građana, još uvijek nije potvrđena.
Cijelu reportažu Provjerenog iz Srbije pogledajte u videu.
This browser does not support the video element.