27 zemalja članica. 27 različitih mišljenja. Na sastancima uoči summita, pomirljivi tonovi. 'Sve zemlje članice voljne su postići dogovor do kraja tjedna i spremne su na pregovore', kaže Andreas Mavroyiannis, iz Vijeća EU za opće i vanjske poslove.
Daleko od očiju kamera, borba za interese. U jeku krize, bogati promoviraju štednju. Traže velike rezove. Očekivano, na račun siromašnijih. Na udaru su kohezijski fondovi, namijenjeni nerazvijenim područjima. Tu spada i Hrvatska, pa se premijer Zoran Milanović uključio u borbu.
>> Hrvatska s EU 'prijateljicama' vrši pritisak: Ne štedite na nama!
Prošli tjedan u Bruxellesu se sastao s takozvanim 'prijateljima kohezije'. Hrvatska kao buduća članica ne može puno. Ali oni koji su već u Europskoj uniji. mogu barem pokušati. Rumunjski parlament donio je posebnu rezoluciju. 'Temeljni kriterij za novi proračun Europske unije treba biti solidarnost, smanjivanje gospodarskih razlika i brže približavanje zemalja članica. Bilo koji element koji potiče diskriminaciju ne treba prihvatiti', kaže Marian Neacsu, zastupnik u parlamentu EU.
Najjače europsko gospodarstvo najveći je zagovornik štednje. 'Težnja za jednim rješenjem, nekim čudom koje će izbrisati sve probleme do sutra... To se neće dogoditi. Ono što se zanemarivalo godinama, desetljećima, ne može se riješiti preko noći. Moramo dalje korak po korak', kazala je njemačka kancelarka Angela Merkel.
Njemačka kancelarka ne odustaje iako su brojni pokazatelji da štednja bez poticanja rasta jednostavno ne funkcionira. Dovoljan je pogled na europske prijestolnice. Osiromašeni i nezaposleni, Europljani sve češće traže humanitarnu pomoć. Grčka stalno uvodi nove mjere štednje, a pomaka niotkud. Eurozona je opet u recesiji. U rujnu je bez posla bilo više od 25 milijuna ljudi.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook