Razbili kriminalnu skupinu

Privatni avioni i ubačeni agenti DEA-e: U velikom poslu s kolumbijskim kartelom pao Crnogorac, dio bande koja je švercala 7 tona kokaina u Europu

Slika nije dostupna
Istraga, na kojoj su više od godinu rana surađivale švicarska, talijanska i američka policija, pokazala je da je droga iz Južne Amerike do Rima i Napulja kao krajnje destinacije trebala biti isporučena preko Brazila i Švicarske. Riječ je o količinama koje su navodno tolike da odgovaraju godišnjim potrebama za rimsko i okolno tržište.

Crnogorac Tomislav Pavlović (40) jedan je od uhićenih u velikoj međunarodnoj akciji kojom je razbijena kriminalna skupina osumnjičena za usku suradnju s kolumbijskim kartelom i švercom kokaina.

Kako pišu talijanski mediji, skupina je dogovorila krijumčarenje sedam tona kokaina koji su privatnim zrakoplovima trebali biti prebačeni u Italiju. U jednom od zrakoplova trebalo je biti oko tone kokaina. Istraga na kojoj su surađivale švicarska, talijanska i američka policija pokazala je da je droga iz Južne Amerike do Rima i Napulja kao krajnje destinacije trebala biti isporučena preko Brazila i Švicarske. Riječ je o količinama koje su navodno tolike da odgovaraju godišnjim potrebama za rimsko i okolno tržište.

Osim Pavlovića, za krijumčarenje kokaina osumnjičeni su već ranije pritvoreni Salvatore Casamonica, Silvano Mandolesi (52), Albanac Dorian Petoku (31) i Marcelo Schiaffini (52).

Navodno je posao pokrenut preko Albanca Petokua koji je imao vezu s trgovcem drogom iz Brazila. Pavlović je nekoliko puta putovao u Sao Paolo u Brazilu kako bi se pobrinuo za logistiku - trebao je potplatiti carinike u zračnoj luci kako bi se izbjegle provjere. Šverc je propao nakon što je uhićen Salvatore, jedan od glavnih financijera cijele akcije.

U akciji su sudjelovala četiri agenta američke DEA-e koja su četiri mjeseca pod lažnim identitetom surađivali sa Salvatoreom Casamonicom kako bi stekli njegovo povjerenje.

Istraga je trajala duže od godinu dana. Iako se prvo mislilo da je riječ o sitnijim kriminalnim skupinama uskoro se pokazala da su planovi za krijumčarenje kokaina u Italiju mnogo konkretniji. Talijanski tužitelj uključen u istragu istaknuo je da se sumnja da je dio od navodnih 10 milijuna eura, koliko je stajala proizvodnja te količine droge, već isplaćen iako roba nikada nije isporučena, prenosi Blic.