Kosovska predsjednica Atifete Jahjaga i predsjednik vlade Hashim Tahci nakon glasovanja su u odvojenim izjava naglasi da lokalni izbori predstavljaju ispit za Kosovo i pozvali građane da masovno iziđu na birališta.
Jedan od kandidata za gradonačelnika sjevernog dijela Kosovske Mitrovice Oliver Ivanović, nekadašnji državni tajnik u srbijanskoj vladi zadužen za Kosovo, ocijenio je da bojkot izbora nije uspio.
>> Kosovo: Prvi lokalni izbori od proglašenja neovisnosti
Izvjestitelji beogradskih medija javljaju da su na sjeveru Kosova, nakon početnih problema na pojedinim glasačkim mjestima u sjevernom dijelu Mitrovice te u općini Zubin Potok otvorena sva birališta. Kako je javio reporter Radiotelevizije Srbije (RTS), odziv birača u Gračanici, općini na središnjem Kosovu,od ranog jutra izuzetno je visok.
Pozivajući se na izjave dužnosnika Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), mediji navode da su tehnički problemi na nekim biračkim mjestima riješeni i prenose ocjenu glasnogovornika OESS-a na Kosovu kako je 'bitno da biračima nije bilo uskraćeno pravo na glasovanje'.
Krstimir Pantić, kandidat za za gradonačelnika sjevernog dijela Kosovske Mitrovice kojega podupire srbijanska vlada, optužio je 'političke opcije bliske Prištini' za opstrukciju izbornog procesa i ocijenio da se međunarodna zajednica nije dobro pripremila za izbore, nakon što u nedjelju ujutro nije mogao glasovati na jednom od biračkih mjesta koja su u sjevernom dijelu grada otvorena sa zakašnjenjem.
Kosovska policija, čijih oko 6.000 pripadnika brine o sigurnosti i redu na biralištima, priopćila je da su u općini Podujevo, na sjeveroistoku Kosova, uhićena trojica lažnih članova biračkog odbora.
Lokalni izbori prvi su od proglašenja kosovske neovisnosti 2008. godine, a njihovo održavanje sastavni je dio sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine postignutog u Bruxellesu 19. travnja pod pokroviteljstvom Europske unije (EU). Biračka mjesta bit će otvorena do 19 sati, a izborni proces organiziran uz pomoć Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), nadzire više od 30.000 domaćih i stranih promatrača.
Na izborima za vijećnike i gradonačelnike u 39 općina sudjeluju 103 izborne liste među kojima je 38 albanskih, 33 su srpske te liste neovisnih kandidata i manjinskih zajednica - Bošnjaka, Turaka, Roma, Crnogoraca, Hrvata, Goranaca i Aškalija.
Pravo glasa na 2.366 biračkih mjesta može ostvariti ukupno 1.779.357 birača. Privremeni rezultati izbora očekuju se4. studenog, a službeni najkasnije 6. studenog.
Prema istraživanjima nevladinih organizacija, izborna utrka bit će veoma neizvjesna, a u čak 80 posto slučajeva za izbor gradonačelnika očekuje se drugi izborni krug, koji je predviđen za 1. prosinca. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook