Arheološko otkriće

Pronađeno staro prokletstvo: 'Udaram i bacam i zabijam čavao u jezik, oči...'

Slika nije dostupna
Stari Rimljani se oko pravnih pitanja nisu nimalo šalili, a još manje su takve stvari prepuštali slučaju. Zazivanje prokletstva bogova na druge osobe u tom smislu, nije bila neuobičajena praksa.

Arheolozi su u dijelu Jeruzalema, poznatom po nazivu 'Davidov grad', pronašli olovnu tablu staru 1.700 godina za koju vjeruju da se na njoj nalazi tekst kojeg je napisao čarobnjak iz tog doba. Tabla je pronađena u staroj i urušenoj rimskoj palači, koju su arheolozi pronašli iskapanjem na parkiralištu Givati.

Pronađena palača, pretpostavljaju arheolozi, uništena je u seriji potresa koji su se dogodili 18. ili 19. svibnja 363. godine.

>> 'Prokletstvo Kennedyjevih' uzelo još jednu žrtvu!

Tekst na tabli pisan je na grčkom jeziku i u njemu žena po imenu Kyrilla zaziva imena šest bogova da bace svoje prokletstvo na muškarca po imenu Iennys, oko pravnog prijepora, vjeruju arheolozi.

'Udaram i bacam i zabijam čavao u jezik, oči, bijes, ljutnju, odugovlačenje, Iennisovo suprotstavljanje', samo je dio prijevoda prokletstva. Kyrilla od bogova traži da osiguraju da 'on više ni na koji način pruži optor, da više ne govori i radi išta protiv Kyrille... već da Iennys, rođen iz utrobe, bude njoj podređen...', stoji nadalje u prijevodu prokletstva.

Četiri religije

Kako bi postigla svoj cilj, Kyrilla je kombinirala elemente iz čak četiri religije tog vremena, istaknuo je u email dopisu za Live Science, Robert Walter Daniel sa Sveučilišta u Kölnu.

Od šest spomenutih bogova u zazivanju prokletstva, ili uroka, četvero su grčka božanstva (Hermes, perzefona, Pluton i Hekata), jedno je babilonsko božanstvo (Erešigal), a posljednje je Abrasaks, gnostičko božanstvo (religija povezana s ranim kršćanstvom). isto tako, tekst sadrži i takozvane magijske riječi, poput 'Iaoth', koje su hebrejskog porijekla.

'Udaranje i zabijanje čavala je forma kontrole nad žrtvom u magijskim tekstovima', rekao je Daniel.

Skriveno od žrtve

Kyrilla i njezina žrtva su oboje vjerojatno bili pripadnici rimske srednje ili visoke klase te su vjerojatno imali pravni prijepor. Arheolozi su to zaključili, jer pronađena tabla ima sličnosti s drugima te vrste pronađenima na Cipru i za koje se zna da su korištene u pravne svrhe. Spominjanje opozicije u tekstu isto tako daje naslutiti kako je riječ o pravnom pitanju.

Palača u kojoj je tabla pronađena imala je dva kata i nalazila se na komadu zemlje veličine najmanje 2.000 metara kvadratnih. Arheolozi pretpostavljaju da je žrtva prokletstva možda boravila u toj palači.

'Budući da je prokletstvo usmjereno protiv Iennysa, moža je bilo skriveno i blizu mjesta gdje se žrtva kretala. Možda je Iennys živio ili radio u toj palači, ili je sudnica bila na drugom katu te palače', zaključio je Daniel.

kako je sve završilo na kraju, možda se nikada i neće otkriti, ali priča oko table je doista intrigantna i govori puno stvari o starim Rimljanima, ali i ljudima tog doba općenito.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook