Skupina ronilaca, koji su posjetili krater Bravo, nastao ispitivanjem termonuklearnog oružja na udaljenom Marshallovom otočju 1. ožujka 1954. godine, pronašla je velike količine riba i rast koralja, iako se čini da su neke vrste potpuno nestale.
"Ne znam što očekivati, možda neku vrst mjesečevog krajolika. No bilo je nevjerojatno", kazala je Zoe Richard s australskog sveučilišta James Cook.
"Vidjeli smo zajednice, dosta nalik bilo kojem koraljnom grebenu, s mnogo riba, koralje i vidjeli da život se ondje odvija, bile su to vrlo iznenađujuće kolonije", kazala je Richards.
Hidrogenska bomba od 15 megatona bila je 1000 puta snažnija od bombe koja je uništila Hiroshimu, a njezina eksplozija učinila je da ispare otoci pri temperaturi od 55.000 Celzija te je potresla otočja koja su bila udaljena do 200 kilometara.
Sedam kilometara široka vatrena kugla ostavila je krater promjera 2 km i 73 metara dubok, a oblak u obliku gljive uzdigao se 100 km iznad Južnog Pacifika. Radioaktivni otpad dosegao je Australiju i Japan.
Dok su gornji slojevi kontaminirani i nepodobni za ljudski život, zdrave vrste pod morem vjerojatno su putovale nošene jakim vjetrovima i strujama iz obližnjeg atola Rongelap, koji nije bio bombardiran u nizu od 23 testa izvedena 1946. do 1958.
U usporedbi sa studijom učinjenom prije atomskih pokusa, ekipa je utvrdila da nedostaju 42 vrste.
Ekipa je prvi put istražila Bikini nakon pokusa, djelomice i zato da bi se ustanovilo je li moguć razvoj ronilašta.
Vode oko Bikinija onečišćene su ostacima starih dijelova brodova potopljenih tijekom testova, a među njima su i dijelovi nosača zrakoplova USS Saratoga te bivšeg japanskog broda HIJMS Nagato, s kojeg je admiral Yamoto dao naredbu za napad na Pearl Harbour.