Amerikanci se za to vrijeme oporavljaju od majke svih pješčanih oluja, divovskog oblaka koji je jučer prekrio Phoenix. Prizor kao iz filmova katastrofe rijetki će brzo zaboraviti. Meteorolozi su izmjerili da je golemi oblak bio viši od kilometra i pol, a širok i do 160 kilometara. Nošena vjetrovima od stotinjak kilometara na sat, pješčana oluja se raspršila nakon prijeđenih 240 kilometara.
A ovako izgledaju dijelovi Australije nakon dva dana olujnih vjetrova. Šteta je mjestimice toliko velika da su vlasti odlučile proglasiti izvanredno stanje. Tisuće kućanstava su bez struje. 'Olujni vjetrovi su u posljednjih 48 sati izazvali dosad neviđenu štetu na našoj mreži. Kabele su potrgala srušena stabla, naši radnici ne mogu otkloniti kvarove. Radimo što brže možemo', ističe Rod Howard iz američke elektroenergetske kompanije.
Na jugozapadu Kine pak poplave. Osmero poginulih, šestero nestalih. Više od 170 tisuća ljudi bilo je prisiljeno napustiti svoje domove. Nedaleko od grada Shahe, odronila se golema stijena i blokirala jedinu cestu koja povezuje okrug Nanjing s ostatkom zemlje. Teška više desetaka tona, s ceste je maknuta na jedini mogući način.
Jedan problem je riješen. Sada treba čekati povlačenje vode kako bi se 300-tinjak stanovnika Shahea moglo vratiti kućama. Još malo će pričekati, jer meteorolozi kišu najavljuju i sljedećih dana.