Riječ je o drugom danu prosvjeda koje predvode protivnici vlade čiji je cilj spriječiti normalno funkcioniranje vlade kako bi je mogli srušiti.
>> Tajland: Novi neredi, mobilizirana vojska
Prosvjednici dolaze iz redova promonarhističke koalicije koja sebe naziva 'Narodni savez za demokraciju' . Oni su još u ponedjeljak bili okružili zgradu parlamenta u Bangkoku i natjerali dužnosnike da odgode važnu sjednicu.
PAD je 26. kolovoza zauzeo zgradu vlade, što je vlast nagnalo da se privremeno premjesti ured u zgradu stare zračne luke Don Mueang, sjeverno od tajlandske prijestolnice.
Tisuće pristaša PAD-a odjeveni u žuto, znak odanosti kralju, rano ujutro su autobusima, kamionima i osobnim automobilima stigli pred Don Mueang, pridruživši se stotinama aktivista koji su se tamo utaborili od ponedjeljka.
Riječ je o najnovijem događaju u političkoj krizi koja već dvije godine potresa Tajland.
U sukobu sudjeluju pristaše i protivnici bivšeg premijera Thaksina Shinawatre koji živi u progonstvu, ali je i dalje popularan među seoskim stanovništvom na sjeveru zemlje, ali ga mrzi elita u Bangkoku.
Thaksin je pet godina bio premijer, a u rujnu 2006. su ga svrgnuli generali skloni monarhiji koji su ga optužili za nepotizam. Tada se sklonio u inozemstvo.
Sadašnju vladu predvodi Somchai Wongsawat, Thaksinov šogor. Somchai koji u Limi sudjeluje na summitu azijsko-pacifičkih zemalja treba se u srijedu vratiti u Tajland, gdje će se tokom dana sastati s članovima svoje vlade.
PAD koji je utemeljen u veljači 2006. organizirao je prosvjede u Bangkoku koji su doveli do destabilizacije i pada Thaksinove vlade.
PAD se protivi bilo kakvoj narodnoj demokraciji koja 'potiče korupciju', pa je u srpnju predložio novi politički sustav u kojemu će se 70 posto zastupnika u parlamentu imenovati, a ne birati.