Tako nekako glasi moto obitelji Amon koja živi i radi u Olimju, nedaleko od prekrasnog minoritskog samostana Olimje u općini Podčetrtek. Njihovo obiteljsko poduzeće najstarija je vinarija u Sloveniji gdje obitelj Amon proizvodi i puni vina iz šmarsko-virštanjskog okoliša. Iz vinarske obrti s vremenom razvilo se ugostiteljstvo kojom se obitelj Amon i dandanas bavi sa žarom i strašću.
Ukoliko odlučite posjetiti Podčtrtek sa njegovom okolicom na više dana pa vam je umjesto noćenja u velikim hotelima bliži smještaj u manjim, intimnijim objektima, onda je Pansion Natura Amon pravi odabir. Ovaj objekt koji se ponosi sa četiri zvjezdice bukvalno se nalazi u zelenom okruženju. S jedne strane otvara vam se pogled na šumu, a s druge budite se s pogledom na zelenilo igrališta za golf. U udobnim sobama koje su opremljene s namještajem od prirodnih materijala i gdje vas arhitektura i dizajn interijera miluju s prošlošću možete odmoriti tijelo, dok ćete duh nahraniti u restoranu. Objekt koji se nalazi odmah do pansiona je sasvim drugi svijet u kojem kraljuje majka – gospođa Greta Amon.
Sami spremaju i tjesteninu, štrukle, žlikrofe i različite svaljke. Zamrznutog povrća u njihovoj kuhinji nećete naći. Umjesto toga vaša jela će biti kreativno pripremljena od svježih sezonskih sastojaka koje svi članovi obitelji uzgajaju sami.
Osim što je vrhunska kuharica sa dugogodišnjim iskustvima u ugostiteljstvu, gospođa Greta je i veliki poznavalac nutricionizma pa tako možete biti sigurni, da ćete na tanjur dobiti zaista zdrava i ukusna jela. Njena domaća marmelada od metvice ili pak ona od kajsije sa timijanom nešto je što za doručak prosto ne smijete propustiti. Dopunite ga žitnom kavom ili svježe spremljenom smoothiju.
Eto, nakon što ste se dobro najeli i odmorili možete si priuštiti partiju golfa. Olimje je smješteno u slikovitom krajoliku uz rijeku Sotlu. Središnji Sotelski krajolik u sebi krije nezaboravne ljepote netaknute prirode. Njen će vam spokoj u cijeloj njezinoj ljepoti dočarati šume, vinogradi, cvijeće, žamor potoka i pjesma ptica. Simbol te ljepote je golf teren sa devet rupa koji se nalazi neposredno pokraj Pansiona Natura Amon. Šetnja među pješčanim i vodnim preprekama devetero rupa zapravo je pravi izazov koji vas poziva da se spopadnete sami sa sobom i predate se toj fascinantnoj igri. Golf je zavodljiva mješavina opuštenog uživanja u prirodi i istodobno iznimno kontroliranih pokreta koji čovjeka tjeraju da na ugodan ali neobranjiv način istražuje granice svojeg vlastitog tijela i psihofizičke kondicije.
Rogaška Slatina
Rogaška Slatina je danas mnogo više nego samo lječilište. Razvila se u zanimljivo mjesto, gdje su četiri stoljeća tradicije protkana duhom modernosti. Rogaška Slatina je poznata po stoljetnoj tradiciji, o čemu svjedoče iskopani ostaci i rimska staza, koja je od Lemberg kroz Rogatec vodila do Celeie (Celje) i Petovie (Ptuj). U 19. i početkom 20. stoljeća bili su izgrađeni prvi hoteli, Zdraviliški dom (današnji Grand Hotel) i glavna lječilišna dvorana (današnja Kristalna dvorana). Svi su hoteli obnovljeni u 2003 i moderno su opremljeni, ali su ipak zadržali dojam, da ih vrijeme nije dotaknulo.
Grand Hotel Rogaška nalazi se u srcu lječilišta Rogaška Slatina i nudi 194 elegantno namještenih standardnih i premium soba te apartmana s jedinstvenim pogledom na park. Zadržali su dašak prošlosti i predstavljaju oazu mira i opuštenosti. Grand Hotel Rogaška je hotel koji umiruje i osvježava tijelo i um.
Zašto u Grand Hotel u Rogaškoj Slatini?
Kupanje u termalnoj vodi, zbog ljekovitosti termo-mineralne vode, pomaže u rješavanju problema sa mišićima, kao kod bolesti leđne moždine i reumatskih oboljenja. Termo-mineralna vode iz dubina Rogaške Slatine je prirodni lijek i pogodna za liječenje boli, jer opušta umorne mišiće, ligamente i zglobove te poboljšava cirkulaciju.
Konzumiranje mineralne vode Donat u staklenoj pivnici - U Zdraviliškom domu uz Grand Hotel Rogaška možete kušati ljekovitu vodu Donat, koja je na samom vrhu mineralnih voda u Europi. Aktivna mineralna voda, koja dolazi iz dubine od 550 metara, zbog svog jedinstvenog mineralnog sastava pokazala se kao učinkovita u ublažavanju mnogih bolesti i stresa.
Događanja u Kristalnoj dvorani Grand Hotela Rogaška - Kristalna dvorana jedan je od najvažnijih kulturnih spomenika u Rogaškoj Slatini i mjesto za ples i različita kulturna događanja u gradu. U dvorani su četiri slike, ulja na platnu austrijskog slikara Schröter iz 1912 godine, sa prikazom važnih događaja u povijesti grada i pet kristalnih lustera, ručno izrađenih u Steklarni Rogaška.
Olimje
U sjeni planine Rudnice u području Kozjanskog parka nalazi se malo selo koje se zove Olimje. Njenu veličinu čini dvorac, vlasništvo grofova Attems koji je danas pretvoren u prelijep minoritski samostan. U njemu danas žive braća Sv. Frančiška odnosno Minoriti.
Pored dvorca stoji veličanstvena crkva Marijinog Uznesenja, jedno najljepših umjetničkih djela na europskom kontinentu. U sjeni samostana, u prizemlju južnog tornja skriva se neprocjenjivo umjetničko djelo – stara samostanska ljekara (treća najstarija ljekara u Europi) ukrašena freskama koja je u biti ostavština patra Pavlinaca koji su prije 120 godina živjeli u olimskom samostanu (1663-1783).
Svake godine ovo malo selo koje je bilo u konkurenciji Entente Florale već dvaput (2009. i 2013. godine) proglašeno kao najljepše uređeno naselje u Europi, posjeti mnoštvo hodočasnika i turista tako iz Slovenije kako i iz inozemstva.
Brojni posjetitelji ne mogu se načuditi prirodnoj i kulturnoj ljepoti te nebeskom miru koji vlada u ovom selu. Pobožni hodočasnik voli ući u baroknu crkvu koju krase veličanstveni crno-zlati oltari i počastiti Uznesenu Mariju koja sa svojim sinom u naručju dijeli duševni i tjelesni mir. S drugim riječima: čovjek ovdje može osjetiti iskonsku nebesku ljepotu koju je Bog Stvoritelj dao čovjeku, jer ga voli.
Danas čovjek želi dug i zdrav život. Slovenska poslovica dobro kaže: „Za svaku bolest raste jedan ljekoviti cvijet.“ Patri Minoriti nastavljaju tradiciju patra Pavlinaca pa su tako ispred samostana obnovili prekrasan biljni vrt u kojeg su zasadili više od 250 vrsta ljekovitog bilja za liječenje mnoštva bolesti.
'Lijek za dušu' Pomona
Nedaleko od lječilišta u Rogaškoj Slatini, na udaljenosti od samo tri kilometra, nalazi se 'lječilište' sasvim druge vrste. Ono se nalazi u srcu zelene prirode i prije svega predstavlja lijek za dušu. Seoski turizam Pomona pažljivo je osmišljen u tradicionalnom štajerskom seoskom stilu i nudi gostoprimstvo u 8 dvokrevetnih soba.
Namještaj u svim sobama ručno je izrađen kako bi se istaknula posebna atmosfera i toplina prirodnih materijala, a sobe umjesto brojeva nose imena različitih voćki: jabuka, kruška, višnja, šljiva, marelica, itd. U rimskoj mitologiji Pomona je zapravo bila božica voćki pa je tako naziv turističkog objekta u potpunoj skladnosti s njegovim karakterom i sadržajem. Naime u neposrednoj blizini nalaze se voćnjaci od kojih gazda, gospodin Janko Zupanec, uz pomoć prijatelja pravi ukusne marmelade i druge delicije.
Ako okruženi bujnim zelenilom ne uspijete odmoriti dušu onda vam možda može pomoći wellness koji se nalazi u prizemlju. Nakon opuštanja u finskoj, turskoj ili infracrvenoj sauni prepustite se užitcima u whirlpoolu dok uz to lagano ispijate neki od domaćih biljnih čajeva. A poslije toga odite i na masažu gdje ćete se pod rukama iskusnog terapeuta sigurno do kraja opustiti.
Naravno, ne smijemo tu zaboraviti ni na hranu. I hrana je dio svakog dobrog odmora i predstavlja svojevrstan način maženja. Na seoskom turizmu Pomona zdrava ishrana je dio iskustva pa su vam tako ukusna domaća a prije svega zdrava jela nadohvat ruke. A kako uz dobro jelo ide i dobro vino, na Pomoni možete očekivati samo najbolje od lokalnih vinara!
Kuća Vina
'Vina nikada nema toliko da ga ne bi mogli makar sami popiti, a nikada premalo da ne bi mogli sa njime ugostiti i vas.' Tako zapovijeda obsoteljska vinska dobrodošlica!
Sveta Ema, jedina je Slovenska svetica usko vezana uz Slovensku zemlju i narod, živjela je tu u Kozjanskoj regiji. Prema Slovenskoj narodnoj tradiciji, princeza Ema rođena je krajem prvog tisućljeća u dvorcu Pilštanj na Kozjanskom. U skladu s rodoslovnim zapisima dolazila je iz plemenite bavarsko-austrijske obitelji Luitpolding.
Usprkos tragičnom gubitku muža i dva sina te drugim poteškoćama koje su je zadesila u životu, Ema nikad nije gubila svoju vjeru i osmjeh. Umjesto toga ona je koristila svoje vrijeme i imanje za brigu za siromašne. U Slovenskoj i Austrijskoj Koruškoj uspostavila je mnoge župe i crkve. Za sveticu bila je proglašena 1938. godine.
I dandanas Sv. Emu, jedinu Slovensku sveticu, obožavaju diljem svijeta kao sveticu oslobođenja, spasiteljicu podložnih seljaka i zatvorenika, pomoćnicu bolesnima i invalidima. Njeni prikazi često uključuju knjige, tanjur i žlicu u rukama. Na mjestu njene zaostavštine, u gradu Imeno u općini Podčetrtek danas stoji Hiša vin Emino odnosno Kuća vina Emino.
Vrhunska i kvalitetna vina iz Hiše vin Emino odlikuju se posebnom harmonijom. U njima teče kulturna tradicija Obsotelja i Kozjanskog, a sve to je isprepleteno sa odabranim kapljicama iz vinograda obasjanih suncem. Vina su proizvedena s pažnjom i ljubavlju prema tisućama godina tradicije proizvodnje vina i ispunjena mislima na odabrane trenutke zdravice posebnim dostignućima.
Kozjanski park
Kozjanski park, pokrajina u istočnoj Sloveniji, jedno je od najstarijih i najzaštićenijih područja u Sloveniji. Zaštićeno područje sa statusom regionalnog parka mozaik je predalpskih Posavskih planina, ravnica uz rijeku Sotlu, dobro očuvane prirode i bogate kulturne baštine.
Bukove šume na Orlici, planinske livade na Vetrniku i Oslici, stari voćnjaci na brdima, klisure i provalije su staništa mnogih biljnih i životinjskih vrsta od kojih su mnoge rijetke i ugrožene. Posebnost krajolika je izolirani Kras koji se javlja u vrtačama, suhim dolinama, izvorima, vrtačama i kraškim špiljama i ponorima. U očuvanu prirodu ugrađen je stoljetni rad čovjeka: moćne utvrde, prastare crkve i hodočasnički centri, srednjevjekovni trgovi i tipična kozjanska seoska imanja s pažljivo obrađenom zemljom.
Zbog visoke razine biološke raznovrsnosti Kozjanski park je među najvažnijim područjima zaštite prirode u Sloveniji i Europi, jer veći dio parka pripada europsko važnim posebnim zaštićenim područjima NATURA 2000. Od 2010. godine područje Kozjanskog i Obsotelja nosi status biosfernog rezervata pod zaštitom UNESCO-a (program MAB – Man and Biosphere, Čovjek i biosfera).
U razdoblju od trideset godina Kozjanski park je prerastao u moderno zaštićeno područje kojeg se prepoznaje po jedinstvenoj skladnosti prirode i čovjeka, očuvanoj prirodi i prirodnim vrijednostima, brojnim dobrim praksama, bogatstvu kulturne baštine i konkretnoj realizaciji održivog razvoja koji povezuje čovjeka s prirodom i tradiciju sa modernošću.
Dobro održavane pješačke i biciklističke staze, organizirane šetnje i brojni događaji sa prikazima tradicije i suvremenog stvaranja povezuju prirodne ljepote, kulturnu baštinu i ljude.
Kozjanska jabuka postala je simbol zaštite prirode, očuvanja baštine i tradicije, zdravlja i prepoznatljivosti zaštićenog područja Kozjanskog parka.
Gradišče – Čerčkovo imanje – voćnjak
Na Čerčkovom imanju iznad grada Podsreda nalazi se kolekcionarski voćnjak Kozjanskog parka u kojem je zasađenih više od 100 tradicionalnih sorti jabuke i 60 sorti kruške. Pored voćnjaka uzgajaju se sadnice starih sorti jabuka i krušaka a u voćnjaku je i informativna točka (prilagođena za slabovidne) i takozvani „hotel za insekte“ koji predstavlja prebivalište za korisne organizme.
Staklarna Rogaška
Priča o uspjehu počinje davne 1927. godine. Viljem Abel, tadašnji industrijalac, godinu dana ranije izgradio je staklaru kod Svetog Križa, danas poznatu kao Steklarna Rogaška. Otprilike 50 ljudi koji su se zaposlili u staklari nastavilo je razvijati tradiciju staklarstva koja potiče još iz 18. i 19. stoljeća.
Staklo je materijal kojeg su poznavali skoro svi naši davni preci. Početci proizvodnje stakla zabilježeni su već na prijelazu iz 3. u 2. tisućljeće prije Krista na području istočnog Mediterana i Bliskog istoka. Egipćani i Rimljani bili su majstori proizvodnje stakla u razdoblju prije Krista, a 15. stoljeće zabilježilo je zamah staklarske proizvodnje u Italiji, gdje je otok Murano u Veneciji bio najznačajnije središte staklarske obrti.
Zamah staklarstva u Evropi doživio je svoj vrh u 18. stoljeću kada se poslije zelenog ili takozvanog „šumskog“ stakla zelenkaste boje, koje je bilo popularno u 16. stoljeću, pojavilo bezbojno staklo. Proizvodnja stakla tako je zahvatila gotovo cijelu Evropu a time i Sloveniju gdje je staklarska industrija procvjetala u 18. I 19. stoljeću. U Štajerskoj, regiji na sjeveroistoku Slovenije, djelovalo je od 14 do 17 ljevaonica stakla zato ne iznenađuje podatak da staklarska obrt u Sloveniji ima više od 350 godina tradicije.
Zadnja tri desetljeća prošlog stoljeća donijela su izniman uspjeh i napredak rogaškoj staklari. Širenjem, modernizacijom i uvođenjem novih tehnologija vruće obrade Steklarna Rogaška sve se više usmjeravala na proizvodnju kristala. Kristal je tako dobivao sve veći značaj a volumen njegove proizvodnje i opskrbe uvelike se povećao.
Unatoč tome da danas proizvodnju kristala u Steklarni Rogaška pretežno diktiraju moderna tehnologija te potrebe i zahtjevi tržišta, bilo bi nepošteno reći kako je proizvodnja stakla samo industrija. Tako u tradicionalnoj staklarskoj obrti kako i u modernoj proizvodnji vještina i puno znanja su neophodni pa je tako činjenica samo jedna: prava i istinska vrijednost staklarske obrti i proizvoda od stakla potiče od čovjeka. Od njegovog karaktera, iskustva i boje njegove duše. Od poštovanja kojega gaji do te jedinstvene obrti.
U Steklarni Rogaška tradicija i suvremenost nerazdvojni su koncepti. Jedno bez drugoga ne postoji. Zbog toga je ta staklara jedna od rijetkih u Evropi gdje je pored uporabe strojeva u proizvodnji stakla još uvijek očuvan tradicionalni način izrade i obrade stakla. Stoga Rogaška nije poznata samo kao lječilište te grad vina i termalne vode, pošto su glas o Rogaškoj u svijet ponijele i njezine čuvene umjetnine od kristala. Nekolicina njih nalazi se čak i u vitrinama nekih od najbogatijih Zemljana kao što je Donald Trump.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook