To bi moglo dovesti do referenduma o neovisnosti najbogatije španjolske regije. Stanovnici Katalonije od jutra biraju regionalnu vladu, ali i odlučuju o budućnosti Španjolske.
Očekuje se pobjeda stranaka koje zagovaraju osamostaljenje. 'Odluka o našem samoopredjeljenju, slobodi i nadam se našoj vlastitoj državi u slobodnoj Europi i svijetu. Ovu odluku, a to je veliki kompromis, donijet će stanovnici Katalonije tijekom sljedeće četiri godine', ističe Artur Mas, predsjednik Katalonije.
>> Katalonski regionalni izbori u znaku odcjepljenja
Referendum bi se mogao održati već 2014-te. Protivnici tvrde da je protuustavan. Čak se čuju prijetnje uporabom sile. 'Kažu da zastrašujemo. Naravno da to činimo. Jer se bojimo. Predsjednik je rekao da će ignorirati ustav i svaku sudsku odluku i da ga nitko neće zaustaviti. Sve to u demokratskoj zemlji sigurno će izazvati strah', kaže Albert Rivera, kandidat za predsjednika Katalonije.
Prema anketama za osamostaljenje je oko polovice stanovnika Katalonije. Njihov se udio, s jačanjem gospodarske krize posljednjih godina, znatno povećao. Tvrde da u državnu blagajnu Katalonija uplaćuje 16 milijardi eura više nego što joj se vrati.
'Da bar kažu hvala na pomoći, jer pomažemo im. Ali ne, mi smo loši, škrti i sve najgore. Zato doviđenja. Potpuno želim otići, ali mislim da sam prestara i da neću to doživjeti', smatra Carme Gutierrez, stanovnica Barcelone.
Ipak mnogo je onih koji misle da se samo želi skrenuti pozornost s pravih problema. Regionalne vlasti su zbog krize prisiljene na drastične mjere štednje, posebno u zdravstvu i obrazovanju.
'Katalonija mora živjeti sa Španjolskom i obratno. To je moje mišljenje. Sve drugo je pogrešno. Svuda se reže, a radnicima je svaki dan sve gore', ističe Maximiliano Aparcio, stanovnik Barcelone.
Mogući referendum o osamostaljenju Katalonije najozbiljniji je izazov cjelovitosti neke europske zemlje nakon raspada Jugoslavije.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook