Politici 'Ne pitaj, ne govori' u vojsci više nema mjesta. Promjena politike, koja je danas stupila na snagu, naišla je na odobravanje gay udruga, ali i udruga za ljudska prava, javlja AP.
Ipak, Melvinu Dworku, koji je 1944. kao 19-godišnjak nečasno otpušten, i dalje je bolno sjećanje na to kako su se prema njemu ophodili.
U rujnu 1944. godine Dwork, koji danas ima 98 godina, pohađao je školu za časnike na Sveučilištu u Južnoj Karolini kada su po njega u učionicu došla dva vojna policajca.
'Pozvali su instruktora koji je bio časnik u mornarici i nešto mu šaptali. I mislim da vam ne bih smio reći što je on rekao', nije želio reći Dwork. Instruktor ga je, kaže, prozvao i ponizio pred svim studentima pitavši ga za njegovu seksualnu orijentaciju. Kada se kamera ugasila ipak je rekao kako mu je instruktor pred svima rekao: 'Da sam mu ja otac odrezao bih mu genitalije'.
Nekoliko tjedana kasnije premješten je na psihijatrijsku skrb u mornaričku bolnicu u Charlestonu gdje su ga kontinuirano ispitivali još nekoliko tjedana, a zatim je kao 'nepoželjan' nečasno otpušten iz mornarice. Jedino što mu je iz tog doba ostalo je crna pletena kapa i epoleta s uniforme te nekoliko crno-bijelih fotografija u uniformi.
Unovačen tijekom 2. Svjetskog rata Dwork kaže kako je uživao u mormarici iako je taj život kratko trajao. Bio je zapanjen i zatečen načinom na koji su ga tretirali jer, kaže, nikada nije skrivao činjenicu da je gay.
Nečastan otpust pratio ga je cijeli život. Nije više mogao dobiti financijsku potporu da nastavi studij, a i pod stare dane mu je zbog toga uskraćena medicinska pomoć. Nije kaže, ni ulagao neke velike napore da mu se status promijeni sve dok 90-ih za vrijeme Clintonove administracije u vojsku nije uvedena politika 'Ne pitaj, ne govori'.
Pisao je mornarici i tražio da njegov status 'nepoželjan i neprikladan za služenje' promijene i u kolovozu ove godine je ipak dočekao vijesti da će se njegov status iz 'nečastan otpust' promijeniti u 'častan otpust' jer je to u interesu pravde.