UN krizu uspoređuje s onom što ju je prouzročio potres 2005., koji je pogodio pakistanski dio Kašmira ili s tsunamijem iz 2004. kojim je bilo pogođeno 13,8 milijuna ljudi. Cijelo područje doline Svat u kojoj su pakistanske vlasti vodile borbe s talibanima, izolirano je, a slično je i u dijelu Pandžaba te u središnjoj pokrajini Sindh. Predsjednik Asif Ali Zardari, kojega su kritizirali jer u trenucima krize nije bio u zemlji nego na turneji po Europi, u ponedjeljak će stići u Pakistan. UN je izvijestio da je najteže pogođena pokrajina Hiber Pahtunhva, te da se ta svjetska organizacija angažirala na slanju humanitarne pomoći ugroženom stanovništvu.
>> Europa pod vodom, rekordni vodostaji, deseci mrtvih
Broj žrtava poplava koje su pogodile himalajsku regiju Ladakh u ponedjeljak se popeo na 150, a vlasti strahuju da bi mogao biti i veći s obzirom na to da se više stotina ljudi smatra nestalima. Poplave su opustošile glavni grad Ladakha, Leh i okolna sela, onemogućile prometovanje cestama, mostovima te pokidale električne vodove. Ladakh je planinska regija u kojoj živi većinsko budističko stanovništvo, smješteno na jugoistoku indijskog Kašmira koje privlači brojne turiste. Oko stotinu turista blokiranih u dolini Zanskar evakuirano je vojnim helikopterom. 'Do sada raspolažemo podatkom o 150 poginulih i oko 400 ranjenih', rekao je novinarima policajac iz Leha. Na pomoći građanima angažirano je nekoliko tisuća vojnika, policajaca i medicinskog osoblja.
Nezadovoljni su Pakistanci, koji su preživjeli smrtonosne poplave, ozlijedili policajca, tijekom prolaska konvoja, koji je prevozio ministra ekonomije Hinu Rabbanija Khara. Premijer Pakistana Yousuf Raza Gilani zaključio je kako je Pakistan unazađen za nekoliko godina, od posljedica nezapamćenih poplava.
Teško stanje i u Kini
Na sjeverozapadu Kine poginulo je 127 ljudi, a više od tisuću ih je nestalo. Mješavina blata i kamenja zatrpala je cijela sela. Spasilačkim ekipama pomaže i vojska.