Vođa hunte u Gvineji

Preuzeo vlast bez prolijevanja krvi, a poginulo 58 ljudi

Slika nije dostupna
Zapovjednik Moussa Dadis Camara koji je prije devet mjeseci preuzeo dužnost gvinejskog predsjednika, rekao je u ponedjeljak kako nije preuzeo vlast 'da bi se sukobljavao' s narodom, nakon krvavog gušenja oporbenih prosvjeda u kojima je život izgubilo najmanje 58 ljudi.

'Htio bih otići na lice mjesta, bio sam doista potresen kada su me obavijestili', rekao je u razgovoru za senegalski radio RFM. 'Rekao sam da ću izaći na teren ako ljudi doista... radije bih umro, jer nisam preuzeo vlast da bih se sukobljavao', rekao je vođa hunte koji je bio potpuno smušen i nije dovršio većinu svojih rečenica. Ne mogavši potvrditi informaciju o devetero poginulih koju je objavio RFM, zapovjednik je ostavljao dojam da su ga događaji pretekli: 'U jednom trenutku sam htio otići na teren da vidim što se dogodilo, ali su mi rekli da ostanem i da se oni trenutačno upoznaju sa situacijom'.

'Ne bih htio da se prolije kap krvi'

'Svi oporbeni čelnici su pošli na stadion... Prosvjednici su divljali, više nije bilo reda... Rekao sam neka ne naude čelnicima, jer ne bih htio da se prolije i jedna kap krvi', rekao je zapovjednik hunte. Prosvjede više desetaka tisuća pristaša oporbe koje je hunta zabranila, u krvi su ugušile redarstvene snage, na najvećem stadionu u Conakryju. Najmanje 58 prosvjednika je ubijeno hitcima iz vatrenog oružja, po bolničkom izvoru, a dvojicu oporbenih čelnika ranili su vojnici.

Vojna hunta, poznata pod imenom Nacionalno vijeće za demokraciju i razvoj (CNDD) rekla je da neće pregovarati sa snagama koje ju izazivaju. Dadis Camara je preuzeo vlast 23. prosinca 2008., kako rado naglašava 'bez prolijevanja krvi', nakon smrti predsjednika Lansane Contea koji je autokratski vladao Gvinejom, najvećim izvoznikom boksita u svijetu, od 1984. Sukobi su izbili u trenutku kada međunarodna zajednica čini pritisak na vođu pučista da ispuni obećanje da se neće kandidirati na predsjedničkim izborima. (Hina)