Hrvatski premijer Andrej Plenković u četvrtak je u Davosu sudjelovao na sastanku na temu "Diplomatski dijalog o zapadnom Balkanu", nakon čega se sastao sa srpskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
"Razgovarao sam s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o bilateralnim odnosima i europskom putu zemalja u susjedstvu. Uz politiku dijaloga i smirivanja tenzija, potrebno je uložiti dodatne napore u rješavanju otvorenih pitanja", napisao je na Twitteru Plenković.
Pogledaj na Twitteru
O razgovoru se oglasio i predsjednik Srbije.
"Vrlo korektan razgovor s Andrejem Plenkovićem o srpsko-hrvatskim odnosima. Vjerujem da ćemo u periodu koji je pred nama uspjeti ostvariti napredak, kako na planu ekonomije tako i po pitanju političkih odnosa", objavio je Vučić na Instagramu.
Kako su najavili iz Vlade, Plenković je nakon sastanka dao intervju za Euronews, a u 11:30 sudjelovat će na panelu "Finding Europe's New Growth" (Pronalaženje novog europskog rasta).
Normalizacija odnosa Kosova i Srbije
Plenković je u srijedu rekao da želi normalizaciju odnosa i smirivanje napetosti između Kosova i Srbije te najavio susret sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
"Kada su u pitanju odnosi između Srbije i Kosova, želimo smirivanje tenzija i normalizaciju. Danas sam se susreo s kosovskim premijerom, sutra ću se sastati sa srbijanskim predsjednikom", rekao je premijer Andrej Plenković u Davosu u CNN-ovoj emisiji Quest Means Business.
Plenković je kazao da ne postoji strah od nestabilnosti i da je međunarodna zajednica predana "mirnom razvoju situacije u jugoistočnoj Europi, a osobito odnosima između Srbije i Kosova".
Osvrnuo se i na izjave poljskog premijera Mateusza Morawieckog da zbog rasta cijena u Hrvatskoj Poljska neće ući u eurozonu, rekavši da se cijene "nisu podigle u nebo".
"Neki gospodarski akteri neopravdano su povećali svoje cijene, no mislim da će se to smiriti. Pozvali smo ih da ih vrate na (stanje) 31. prosinca i imamo mjere kako bi ih zaista potaknuli da to učine", dodao je Plenković.
Premijer je rekao da je Hrvatska uz rast bruto domaćeg proizvoda 2022. od šest posto i inflaciju od 10,8 posto "i više nego spremna" na usporavanje gospodarstava u svijetu.
"S mnogo financijske pomoći iz Europske unije tijekom narednih nekoliko godina i s dinamičnim gospodarstvom, naročito u turističkom sektoru, izvozu i graditeljstvu, imamo dovoljno fiskalnog kapaciteta da izdržimo usporavanje gospodarstva koje se najavljuje u svijetu", izjavio je premijer Plenković.