Dužnosnik Hamasa je rekao da je postignut dogovor o prekidu vatre s Izraelom, a Sky News javlja da im je još jedan dužnosnik to potvrdio. Vođa skupine Khalil Al Hayya predao je odobrenje sporazuma o prekidu vatre posrednicima u Dohi.
Do dogovora je došlo tijekom pregovora u Katru nakon petnaestomjesečnih sukoba, brojnih mrtvih i velikih razaranja.
Ranije je izraelski dužnosnik rekao da se Hamas složio s prijedlogom katarskih pregovarača.
Iz ureda izraelskog premijera Benjamina Netanyahua su objavili da dogovor nije postignut.
Ured premijera navodi da se Hamas "povukao" zbog Netanyahuovog "čvrstog stava" prema posljednjim zahtjevima vezanim uz raspoređivanje snaga na koridoru Philadelphiju između Gaze i Egipta. Ipak, ured Netanyahua ističe da još uvijek postoji "nekoliko neriješenih klauzula" u sporazumu koje treba riješiti - ali premijer se nada da će detalji biti finalizirani u nadolazećim satima.
Oglasio se Trump
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump na društvenoj mreži Truth Social tim je povodom napisao:
"Imamo dogovor za taoce na Bliskom istoku. Oni će uskoro biti oslobođeni. Hvala vam!
Nastavit ćemo promicati mir kroz snagu u cijeloj regiji, dok gradimo na zamahu ovog prekida vatre kako bismo dodatno proširili Povijesne Abrahamove sporazume.
Ovo je samo početak velikih stvari koje dolaze za Ameriku i doista, za svijet! Postigli smo toliko toga, a da čak nismo ni u Bijeloj kući. Zamislite samo sve divne stvari koje će se dogoditi kada se vratim u Bijelu kuću i moja administracija bude potpuno potvrđena, kako bi osigurali još više pobjeda za Sjedinjene Američke Države", napisao je.
Opisujući sporazum kao epski, Trump je izjavio da je dogovor mogao biti postignut samo zahvaljujući njegovoj povijesnoj izbornoj pobjedi.
Što sporazum podrazumijeva?
Pregovarači su u srijedu postigli dogovor od nekoliko faza kojim će se završiti rat u Gazi između Izraela i Hamasa, rekao je izvor upoznat s razgovorima vođenima nakon 15 mjeseci rata koji je odnio desetak tisuća života i u pretvorio palestinsku enklavu u ruševine.
Dogovor, koji još nije formalno objavljen, predviđa inicijalni prekid vatre dug šest tjedana, postepeno povlačenje izraelskih snaga iz Pojasa Gaze i oslobađanje taoca koje je zatočio Hamas u zamjenu za Palestince pritvorene u Izraelu, rekao je dužnosnik Izraelu.
U prvoj fazi će se osloboditi 33 izraelskih taoca – žena, djeca i muškarci stariji od 50.
Pregovori o implementacije druge faze počet će 16. dana prve, a očekuje se da će ona uključivati oslobađanje svih preostalih taoca, trajno primirje i potpuno povlačenje izraelskih snaga iz palestinske enklave.
Očekuje se da će se u trećoj fazi vratiti tijela svih poginulih te će započeti obnova koju će nadzirati Egipat, Katar i Ujedinjeni narodi.
Dogovor dviju strana dolazi nakon mjeseci teških pregovora kojima su posredovali Egipćani i Katarci uz podršku SAD-a, te nekoliko dana uoči inauguracije novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa 20. siječnja.
Hamas, dominantna palestinska militantna skupina, Reutersu je rekao da je njegova delegacija svojim pregovaračima dala odobrenje da pristanu na dogovor i povratak taoca.
Palestinski dužnosnik je pod uvjetom anonimnosti ranije rekao da je Hamas dao verbalno odobrenje na primirje te da čeka više informacija kako bi dao i i svoj potpis.
Ako bude uspješan, ovaj dogovor zaustavit će borbe koje su gotovo u potpunosti uništile Gazu, iz svojih domova protjerale gotovo cjelokupnu populaciju od 2,3 milijuna stanovnika i odnijele desetke tisuća života.
Sporazum bi mogao i sniziti tenzije na širem Bliskom istoku. Rat u Gazi proširio je nestabilnost i na okupiranu Zapadnu obalu, Libanon, Siriju, Jemen i Irak, te potaknuo strahove od otvorenog rata Izraela i Irana
Čak i ako dvije strane implementiraju trenutni dogovor, bit će potrebni dodatni pregovori prije postizanja trajnog mira i oslobađanja svih taoca.
Masovna obnova
Ako sve prođe uspješno, Palestinci, arapske države i Izrael i dalje se moraju usuglasiti o viziji postratne Gaze, što je težak zadatak koji će uključivati sigurnosne garancije za Izrael i milijarde dolara investicija za obnovu.
Neriješeno pitanje je tko će upravljati Pojasom nakon rata. Izrael odbacuje da to može biti Hamas, skupina koja vlada Gazom od 2007., ali se jednako tako protivi i vlasti Palestinske samouprave, tijela uspostavljenog sporazumima iz Osla prije tri desetljeća.
Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar objavio je da će skratiti posjet Europi i vratiti se u Izrael kako bi sudjelovao na sastanku sigurnosnog kabineta i glasanja vlade o sporazumu, što znači da bi se ono moglo održati već do četvrtka.