Desetak dana na zidovima beogradske škole stajali su grafiti "Četnici", "Granate na Hrvate", "Vukovar", "Knin", "Smrt komunizmu", "Ratko Mladić", "Ja sam četnik", "Devojke vole četnike", no tek poslije objave u medijima grafiti su prebojeni.
„Prvotnu argumentaciju koju je pojedinim medijima iznio ravnatelj škole držimo pomalo uvredljivom jer je izostanak uklanjanja grafita mržnje pravdao nedostatkom sredstava, a nastojanje da se uklanjanje grafita stavi u nadležnost nastavnice likovnog i njezinih učenika smatramo simpatičnim, no ne i primjerenim jer to trebaju poduzeti nadležne institucije i mjerodavna tijela“, navodi se u priopćenju DSHV-a.
Stoga još jednom izražavamo zabrinutost zbog izostanka reakcije državnih institucija i nositelja vlasti, koji se ne očituju zbog ovakvih pojava u srbijanskome društvu, dok istodobno svoju pozornost usmjeravaju na slične događaje koji se zbivaju u susjednim zemljama, dodaje se u priopćenju jedine političke stranke hrvatske manjine u Srbiji.
„U društvu koje je posvećeno europskim integracijama, kao što je slučaj u Srbiji, ovakve negativne pojave institucije Republike Srbije moraju ne samo javno osuditi već i adekvatno sankcionirati. Tim prije jer Hrvati u Republici Srbiji i njihove institucije nastoje biti integralnim dijelom srbijanskog društva, predstavljaju zajednicu koja je i jedna od najsnažnije proeuropski orijentiranih te nastoje dati svoj puni doprinos napretku Srbije u EU integracijama“, ističe se u dopisu DSHV-a u kojem se zaključuje da izostanak reakcije državnih tijela dodatno u hrvatsku zajednicu unosi nemir i strah.
Ovo je drugi slučaj ispisivanja antihrvatskih grafita u posljednjih dvadesetak dana. Početkom rujna u Novome Sadu osvanula je prijeteća poruka „Ubij Hrvata da Šiptar nema brata“, što je gradska služba po dojavi medija brzo prebojila.
U komentaru za Radio Slobodna Europa Aleksandar Popov iz organizacije civilnog društva „Centar za regionalizam“ kaže da je očigledno da se društvena klima u proteklih nekoliko godina promijenila nagore.
„Ovi su grafiti znak da ono što se događa općenito u društvu i poruke koje se šalju putem raznih medija ili od naših političara padaju na plodno tle, posebno kod mladih koji nemaju dovoljno životnog iskustva, koji nažalost žive u jednoj zatrovanoj atmosferi i koji su zbog takve atmosfere skloni nacionalističkim ispadima“, naveo je Popov. (Hina)