"Ne želimo platiti, zašto bismo trebali sudjelovati u troškovima? Jasno smo rekli: naši ljudi i naše tvrtke će odlučiti tko će raditi i živjeti kod nas", rekao je Babiš novinarima u vezi s prijedlozima koje je Merkel iznijela u razgovoru za nedjeljni Frankfurter Allgemeine Zeitung.
"Moramo zaustaviti migraciju izvan europskog kontinenta i pomoći tim ljudima u Africi i u Siriji. Europska diplomacija nije ništa učinila za sirijske prilike", dodao je Babiš, populistički milijarder čija je stranka jesenas pobijedila na parlamentarnim izborima, ali nije uspjela dobiti povjerenje parlamenta.
"Ideja da će Frontex sve štititi dugoročno nije realna. To moraju činiti zemlje članice", rekao je smjerajući na prijedlog da ta europska agencija čuva granice Europske unije.
Angela Merkel u intervjuu se zauzela za uspostavu "fleksibilnog sustava raspodjele zadaća" u kojemu svaka zemlja može sudjelovati s "jednakovrijednim prinosom". Uglavnom, to bi moglo prisiliti zemlje koje ne žele primiti izbjeglice da financijski pomognu onima koje su na prvoj crti, poput Italije i Grčke.
"Ne poznajem nijednu zemlju članicu (EU-a) koja bi rekla: nećemo sudjelovati ni u kakvim naporima. Problem je u nekim zemljama trajna skrb za izbjeglice. No nadam se da ćemo većom fleksibilnošću prevladati sadašnju blokadu u politici azila", rekla je.
U vezi s pitanjem o migrantskim kvotama koje će biti na dnevnom redu sljedećeg susreta na vrhu EU-a krajem lipnja, Merkel je pozvala na "smirivanje" i zatražila od vijeća EU-a (na razini ministara) da nastave tražiti rješenje.
Na kraju je kazala da je za to da se osnuje središnje tijelo u EU-u koje će rješavati zahtjeve za azil na temelju jedinstvenog prava na azil. (Hina)