Javnost sve manje podupire rat

Poziv Obami za slanje dodatnih snaga u Afganistan

Slika nije dostupna
Američki predsjednik Barack Obama okupio je u srijedu poslijepodne, po istočnoameričkom vremenu, najviše dužnosnike za nacionalnu sigurnost na zatvorenoj sjednici o strategiji u Afganistanu i Pakistanu, na osmu obljetnicu početka intervencije SAD-u u toj zemlji i u trenutku kada rastu američki gubici, a pada potpora javnosti za vođenje rata.

Dok administracija razmatra načine odgovora na pogoršanje stanja u Afganistanu, Obama je u srijedu primio službeni zahtjev zapovjednika snaga SAD i NATO-a za slanje dodatnih snaga u tu zemlju, kazali su američki dužnosnici. Mediji u SAD u srijedu ne navode kolika su pojačanja zatražena, no ranije je izviješteno da će general Stanley McCrystal tražiti 40.000 vojnika. Sastanak iza zatvorenih vrata u Bijeloj kući, drugi u seriji od pet najavljenih, odvija se osam godina od dana kada je SAD počeo kampanju zračnih napada protiv talibana i ciljeva Al Kaide u Afganistanu, iz odmazde za terorističke napade na New York i Washington 11. rujna 2001.

Uz pomoć zračnih udara i malog broja savjetnika iz CIA-a i Specijalnih snaga, afganistanske su snage, uz potporu SAD-a, svrgnule talibane s vlasti i zauzele Kabul 12. studenoga 2001., okončavši petogodišnju vladavinu radikalnog islamističkog pokreta. Dva tjedna kasnije počele su pristizati američke kopnene snage, koje su sada dosegle 68.000 vojnika, uz još 37.000 iz drugih zemalja NATO-a.

Obamina administracija pod pritiskom

S ratom koji traje višestruko dulje od prvotnih predviđanja i sa stalnim jačanjem talibana, koji nanose sve više gubitaka koalicijskim snagama, Obamina administracija je pod pritiskom obiju strana u nacionalnoj političkoj raspravi, onih koji žele ograničiti američki angažman i onih koji su za slanje pojačanja kako bi se pariralo napredovanju talibana.

Među dužnosnicima koji sudjeluju na sastanku tzv. Ratnog vijeća u Bijeloj kući su potpredsjednik Joe Biden, državna tajnica Hillary Clinton, ministar obrane Robert Gates, nacionalni obavještajni direktor Dennis Blair, direktor CIA-a Leon Panetta, savjetnik za nacionalnu sigurnost James Jones i najviši vojni časnici, uključujući admirala Mikea Mullena, zapovjednika združenog stožera i generala Davida Petraeusa, zapovjednika središnjeg zapovjedništva SAD, u čijoj su nadležnosti Irak i Afganistan. (Hina)

Povezane teme