Epicentar potresa bio je 95 kilometara sjeverozapadno od grada Temuco, javio je Američki institut za geološka istraživanja. Još nema podataka o eventualnim žrtvama ili materijalnoj šteti. Američki geološki institut javlja kako je epicentar potresa 12 kilometara ispod zemlje, 600 kilometara južno od glavnog grada Santiaga, čiji su stanovnici također osjetili podrhtavanje tla.
Institut navodi kako nema opasnosti od tsunamija, no Pacifički centar za tsunamije nije isključio lokalne tsunamije u blizini epicentra. Kako piše Washington Post, stotine ljudi pobjeglo je na viša područja zbog straha od vodenog vala.
>> Čile zatreslo 6,1 stupnjeva po Richteru
'S obzirom na vezu između snažnih potresa i tsunamija, ustanovili smo da nema nikakve opasnosti od tsunamija većih razmjera', stoji u priopćenju Pacifičkog centra za tsunamije. 'Unatoč tomu, potresi ovakve magnitude često su uzrok lokalnih tsunamija koji mogu uništiti nastambe duž obale, smještene na manje od 100 km od epicentra', dodaje se u priopćenju.
Epicentar potresa koji se dogodio u 17.20 sati po lokalnom vremenu bio je vrlo blizu obale u regiji Araucania, 589 km južno od Santiaga, u unutrašnjosti zemlje. Potres se dogodio na dubini od 16 km.
Unatoč informacijama o jačini od 7,1 stupnjeva, Sveučilište u Čileu javlja kako je jačina potresa bila 6,5 stupnjeva po Richteru. CNN prenosi kako je pola sata nakon prvog potresa isto područje pogodio još jedan potres jačine 5 stupnjeva po Richteru, no niti on nije prouzročio žrtve, ili značajniju štetu.
'Čile je zemlja koja se kroz povijest susretala s raznim nedaćama: erupcije vulkana, poplave, potresi, cunamiji i zbog toga moramo biti spremni u svakom trenutku. Mislim da je naš odgovor na, za ovo područje srednje jak potres, bio dobar. Svoj su posao odradili kako treba Nacionalni ured za izvanredna stanja, kao i vlasti u pogođenim regijama', rekao je čileanski predsjednik Sebastian Pinera.
U veljači prošle godine isto područje regije Araucania pogodio je potres jačine 8,8 stupnjeva po Richteru ostavljajući iza sebe ostatke ruševina i na desetine mrtvih.