Ipak, uz rapidno topljenje ledenjaka, Arktički ocean ili Sjeverno ledeno more bogato vrijednim mineralima i prirodnim izvorima svake godine postaje sve dostupnije.
Arktik, uključujući i Sjeverozapadni prolaz između Atlantika i Pacifika među zadnjim je dijelovima Zemlje koji je velikim dijelom neistražen. No, kako se prolazi otvaraju i klimatski uvjeti mijenjaju, u Arktiku mnogi vide priliku za iskorištavanje prirodnih resursa. Rusija konstantno povećava svoju vojnu prisutnost dok je Kina našla 'okolni' način kako da poveća utjecaj u regiji, javlja news.com.au
Sve je to izazvalo zabrinutost konzervatora prirode i industrijskih stručnjaka koji upozoravaju na rastuće geopolitičke tenzije u regiji. Voditelj američke obalne straže situaciju na Arktiku usporedio je teritorijalne tenzije sa stanjem u Južnom Kineskom moru.
Ovaj mjesec ruski tanker prvi je put prošao niz sjevernu arktičku rutu bez pratnje ledolomca.
Područje Arktika obuhvaća oko 20 milijuna četvornih kilometara zaleđenog mora i zemlje. Za razliku od Antarktika, većina Arktika je pod nacionalnom jurisdikcijom zemalja kao što su Kanada, Norveška, Danska, SAD i Rusija koje sve graniče s Arktikom i polažu pravu na određene dijelove.
Geološko istraživanje provedeno 2008. godine pokazalo je kako se unutar Arktičkog kruga nalaze velike količine neistraženog plina i nafte čija bi potencijalna vrijednost mogla premašiti milijarde dolara. Američki predsjednik Donald Trump u travnju je potpisao izvršnu uredbu kojom je ukinuo Obamine restrikcije o bušenju nafte na Arktiku čime je signalizirao namjere za početak istraživanja tog područja.
''Situacija na Arktiku jezivo podsjeća na ono što vidimo u Južnom kineskom moru“, kazao je admiral Paul Zukunft, zapovjednik američke obalne straže.