"Imamo potvrdu o prosvjedima u samostanu Labrangu u Xiaheu, a intervenirali su redarstvenici bacivši suzavac", izjavila je Kate Saunders iz Međunarodne kampanje za Tibet.
"Izvori kažu da je u Lebrangu najmanje pet tisuća prosvjednika", dodala je, a prema nekim izvorima, uhićeno je najmanje 30 osoba.
Lebrang je jedan od najvećih samostana tibetanskog budizma izvan administrativnog područja Tibeta, a prosvjedi su održani u još najmanje dvama gradovima u kojima ima samostana i to u Bori, gdje su paljeni automobili i u Taktshangu.
Službeni kineski izvori spominju brojku od 10 poginulih u jučerašnjim prosvjedima, dok tibetanska vlada u izgnanstvu govori o "oko 30 mrtvih", tvrdeći kako raspolaže nepotvrđenim informacijama o čak stotinu poginulih.
Vlasti u Tibetu su pozvale na prekid nemira i obećale oprost svim prosvjednicima u Lhassi ako se predaju do ponedjeljka u ponoć.
Kineske vlasti žele svakako okončati sadašnje stanje, jer ono šteti namjerama Kine da se preko Olimpijskih igara u kolovozu prikaže kao zemlja u kojoj se mnogo toga promijenilo na bolje. Presnažno obračunavanje sa sudionicima nereda narušilo bi tu sliku, a pretjerano oklijevanje dalo bi hrabrosti prosvjednicima.
Prosvjede su potaknuli budistički svećenici u ponedjeljak, na 49. godišnjicu krvavog gušenja tibetanskog ustanka protiv kineske vladavine 1959. Tibet, koji ima status autonomne pokrajine, dugo traži neovisnost od Kine, koja je 1956. zauzela tu planinsku pokrajinu.
Kina je zauzela Tibet nakon neuspjele pobune Tibetanaca, duhovni vođa Dalaj Lama izbjegao je u egzil u indijsku Dharmsalu, a kineske vlasti provele krvavu represiju.
Indijska policija uhitila je u četvrtak sto Tibetanaca koji su krenuli iz Indije u pohod prema Tibetu protiv kineske okupacije himalajske države i protiv održavanja Olimpijskih igara u Pekingu.
Nakon masovnih uhićenja Tibetanaca u Kini, Indiji i Nepalu u četvrtak i petak, u New Delhiju je policija i u subotu uhitila oko 50 tibetanskioh prosvjednika koji su se pokušali popeti na vanjski zid kineskog veleposlanstva u tom gradu, ali nije privodila nikoga od desetaka prosvjednika koji su krenuli iz Indije u pohod prema Tibetu u znak prosvjeda protiv kineske okupacije himalajske države i protiv održavanja Olimpijskih igara u Pekingu.