'U svom životu dva puta sam vidio atmosferu kakvu danas vidim u odnosima Sarajeva i Banje Luke. Prvi put to je bilo u odnosima Bratislava-Prag, a drugi put Podgorica-Beograd. I svi znamo kako se to završilo', kazao je Lajčak u intervjuu koji je objavio 'Dnevni avaz'.
Slovački diplomat nije nikoga pojedinačno označio odgovornim za loše političko ozračje u BiH, no neizravno je krivnju raspodijelio na sve koji su uključeni u aktualna politička sukobljavanja.
'Ne možete govoriti da ste za BiH, a istodobno polovicu zemlje tretirati kao neprijateljsku državu. Ne možete reći da poštujete BiH, a raditi sve na slabljenju državnih institucija i vlastitu državu smatrati neprijateljem entiteta koji je njezin sastavni dio', kazao je Lajčak očevidno aludirajući na politička stajališta čiji su najistaknutiji zastupnici predsjedatelj Predsjedništva BiH Haris Silajdžić i predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik.
Lajčakova upozorenja stigla su neposredno nakon što je dodatno zaoštren sukob u državnom vrhu BiH uslijed različitih procjena Silajdžića i srpskog člana Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića o stajalištima koja treba iznijeti pred Općom skupštinom UN-a, čije je zasjedanje u tijeku u New Yorku.
Silajdžić, koji je tamo govorio u utorak, pozvao je Ujedinjene narode da ne dopuste održavanje Karadžićeva projekta u BiH, odnosno entički čiste Republike Srpske. Silajdžić je u svom govoru izravno doveo u pitanje i održivost Daytonskog sporazuma pod sadašnjim uvjetima.
Silajdžićev istup na tragu je posebne izjave koju je prošloga tjedna prihvatio Središnji odbor Stranke demokratske akcije tražeći da se, u slučaju izostanka pune provedbe Daytonskog sporazuma, na snagu vrati Ustav Republike BiH čija je sadašnja država BiH sljednica.
Nebojša Radmanović odmah je reagirao na Silajdžićev istup kazavši kako je njegov bošnjački kolega iz državnog vrha u New Yorku prenio 'netočnu i ružnu sliku o BiH'.
'Silajdžić je pokazao da je protiv Daytonskog sporazuma i ovakve BiH... Time je na određen način pokrenuo i pitanje revizije svega na čemu danas živimo u BiH', izjavio je Radmanović.
Lajčakov komentar na ove rasprave bio je kako je krajnje vrijeme da političari u BiH shvate da nitko ne može jednostrano promijeniti Daytonski sporazum.
'Dakle, niti entitet može izaći iz BiH, niti BiH može ukinuti entitet. Jedini način da se to promijeni je dogovor sva tri naroda i pristanak međunarodne zajednice', kazao je Lajčak.
Dodao je kako i ponovno otvaranje rasprava o trećem entitetu pokazuje koliko je za BiH važna promjena sadašnjeg ustava. 'Aktualna diskusija samo otežava početak tog procesa, a bez promjene ustava teško ćete moći očekivati značajnije promjene na bolje', izjavio je visoki predstavnik.
Lajčak je također ustvrdio kako su u krivu svi oni koji misle da će ovaj problem riješiti međunarodna zajednica, kao što je to bilo ranije.