U izjavi koju je u utorak prenio "Dnevni avaz" Lukač je podsjetio na postojanje niza informacija o tome da su značajna sredstva iz proračuna RS zlorabljena, primjerice u slučaju gradnje novog sjedišta vlade RS.
"SIPA posljednih mjeseci o tome provodi policijske izvide", kazao je Lukač odbacujući tvrdnje kako je izravni cilj policijske istrage zapravo predsjednik vlade RS Milorad Dodik.
Sam Dodik u ponedjeljak je optužio zamjenika visokog predstavnika za BiH Raffija Gregoriana da je Tužiteljstvu BiH naložio provedbu ovakve istrage.
"Imam povjerljive informacije da Gregorian vrši dnevni pritisak na tužitelje i suce da se potakne istraga", kazao je Dodik novinarima u Banja Luci ustvrdivši kako su optužnice protiv njega i nekih njegovih ministara "već upakirane".
Neki srbijanski tabloidi poput "Kurira" i "Glasa javnosti" su ranije ovog mjeseca objavili kako u BiH djeluje neka vrsta stožera čija je zadaća uklanjanje Dodika s vlasti nakon što protiv njega budu podignute optužnice za kriminal i korupciju.
Prema tim navodima iz anonimnih izvora uz Gregoriana na privedbi tog plana djeluju još dvojica Amerikanaca: veleposlanik SAD-a u Sarajevu Charles English te Drew Engel, voditelj posebnog odjela za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije pri Tužiteljstvu BiH.
Za Dragana Lukača također se tvrdi kako je dio te "zavjere". Lukač je ovakve navode odbacio ističući kako je rječ o klasičnoj obavještajnoj igri. Upozorio je međutim kako to ukazuje da u RS postoje svojevrsne "paraobavještajne strukture" pa bi valjalo istražiti tko ih čini i za koga rade.
"Ovdje se može raditi o vrlo ozbiljnim kaznenim djelima kao što je djelo špijunaže", ocijenio je Lukač.
SIPA u međuvremenu nastavlja prikupljati informacije o djelovanju i financijskim odlukama vlade RS koje će potom analizirati financijsko-obavještajni odjel državne policije.
Dodik je u izjavi datoj u ponedjeljak pojasnio kako ima informacije da su posebnim predmetom zanimanja policijskih istražitelja uz gradnju sjedišta entitetske vlade i gradnja poslovne zgrade RTV RS ali i privatizacija "Telekoma Srpske".
Taj je telekom operater privatiziran prije dvije godine a kupio ga je "Telekom Srbije". Vlada RS je nakon toga novac dobiven od prodaje uložila upravo u projekte poput gradnje administrativnog središta u Banja Luci.