Počinje drugi sveslovenski ustanak. Organizatori očekuju dolazak tisuća ljudi kako bi još jednom jasno premijeru Janši poručili da žele njegovu ostavku. Novi val nezadovoljstva izazvalo je izvješće protukorupcijskog povjerenstva koje je premijera, ali i šefa oporbe Jankoviča optužilo za korupciju i sukob interesa.
Slovenski premijer Janša demantira tvrdnje iz izvješća. Naziva ih pokušajem diskreditacije i linča. Smatra da bi mogući pad vlade doveo do daljnjeg pada slovenskog kreditnog rejtinga. Izražava uvjerenje da će se histerija nastala nakon objave izvješća brzo smiriti, međutim povjerenstvo čvrsto stoji iza svojih nalaza.
>> Janša: Nisam u sukobu interesa, ova histerija će se brzo smiriti
'Rekli smo da postoje samo dvije mogućnosti: ili će nas iz Komisije zatvoriti zbog veleizdaje ili će biti posljedica. Političkih i pravnih posljedica za ljude koji su prekršili protukorupcijske zakone', rekao je Goran Klemenčić, šef Slovenske komisije za sprečavanje korupcije.
Osim s prosvjedima, Janšina vlada suočena je i s raspadom koalicije. Jedan od pet stranaka članica - Građanska lista sutra odlučuje o daljnjim potezima. Njezin šef i predsjednik parlamenta Virant već je tražio Janšinu ostavku.
Slovenski premijer to nije prihvatio, a njegova stranka odbacila je mogućnost potpore tehničkoj vladi. Slovenska politička kriza zadaje probleme i Hrvatskoj zbog mogućih prijevremenih izbora i neizvjesnog datuma ratifikacije pristupnog ugovora s Europskom unijom.
Dodatan problem za vladu premijera Janše je takozvani bijeli štrajk policijskih službenika. Neće naplaćivati prekršaje, a na granici će provoditi temeljitiju kontrolu. Nezadovoljni su restrikcijama za isplaćivanje prekovremenih sati i vremena provedenog u dežurstvu te će štrajkati dok se ne ispune njihovi zahtjevi. Ministar unutarnjih poslova izjavio je da to nije realno zbog financijskih posljedica.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook