Prijedlog zakona, kojeg treba potvrditi Hrvatski sabor, predviđa novčanu odštetu za žrtve silovanja u iznosu od 13.000 eura, a za teže posljedice seksualnog nasilja 19.000 eura te će im biti isplaćivana i mjesečna novčana naknada u iznosu od 317 eura.
Žrtve silovanja imat će također pravo na pravnu i zdravstvenu pomoć te obavezno i dopunsko zdravstveno osiguranje. Tim zakonom omogućavaju im se redovni sistematski pregledi, kao i smještaj u ustanove za pružanje podrške i usluga kako bi se oporavile od ratnih trauma i kako bi im se pomoglo ponovo izgraditi svoje živote.
Sigurnosni propust države: Kakvi tjelohranitelji čuvaju članove Vlade?
"Pohvaljujem Vladu što je prepoznalu potrebu za pružanjem holističke skrbi za žrtve seksualnog nasilja u ratu i što je poduzela važan korak u rješavanju pitanja nepravde počinjene protiv tisuća žena, djece i muškaraca. Vlada time šalje poruku preživjelima da nisu zaboravljeni i da njihova bol i patnja neće proći nepriznato i bez odgovora", priopćila je Bangura.
Taj prijedlog zakona, ocijenila je Bangura, "pomoći će zemlji da zaliječi ratne rane te će također poslužiti kao primjer ostalim zemljama koje se suočavaju s razarajućom ostavštinom ratnih silovanja".
Zamjenica ministra hrvatskih branitelja Vesna Nađ izjavila je početkom travnja da je Hrvatska prva zemlja u regiji koja žrtvama seksualnog nasilja dodjeljuje dostojanstven iznos jednokratnog materijalnog obeštećenja kao odgovor na propust države i društva u njihovoj zaštiti i ostvarivanju prava u proteklih dvadesetak godina. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook