Doputovao je posebnim vlakom, a do hidroelektrane koju je razgledao dovezao ga je blindirani Mercedes koji je dopremljen istim vlakom i Sjeverne Koreje. Ovo je prvi njegov posjet nakon devet godina. Tada se sastao s tadašnjim predsjednikom Vladimirom Putinom. Jong-il bi u Rusiji trebao ostati tjedan dana i vjerojatno će se sastati s Dmitrijem Medvedevom.
Posjet predstavlja rijetku prigodu da je sjevernokorejski čelnik napustio svoju zemlju, zatvorenu za ostatak svijeta i u stalnom sukobu s J. Korejom. Jednako su rijetke i snimke sjevernokorejskog vođe, koje se pojavljuju uglavnom kada se radi o velikim i masovnim svečanostima u Sjevernoj Koreji.
Posjet sjevernokorejskog čelnika obavijen je tajnovitošću i popraćen nezapamćenim mjerama sigurnosti. Oklopni vlak čelnika koji ne voli putovati zrakoplovom iz sigurnosnih razloga, stigao je u nedjelju ujutro na malu postaju Bureje gdje su mu mlade Ruskinje odjevene u nošnje ponudile kruh i sol, prema ruskoj tradiciji.
Po dolasku, ozbiljna lica i vidno umoran, 69-godišnji čelnik s uobičajenim tamnim naočalama na nosu te u odijelu vojnog kroja, nakon kratke svečane dobrodošlice posjetio je hidraulična energetska postrojenja, pokazavši veliko zanimanje za razvijenu tehnologiju u tvornici, kako su rekli prisutni dužnosnici.
Kremlj je u subotu potvrdio da je predviđen susret predsjednika Medvedeva i Kim Jong-Ila koji bi se, po nekim izvorima, trebao održati u Ulan Udeu, blizu Bajkalskog jezera u Sibiru.
Sjeverna Koreja je u teškoj situaciji zbog poplava i sankcija koje joj je nametnuo SAD zbog nukelarnog programa. Ruski ministar vanjskih poslova rekao je da će Sjevernoj Koreji poslati 50.000 tona žitarica.